48 godzin świat

Niemcy nie będą prowokować. Francja także

Według agencji Bloomberg niemiecka kanclerz Angela Merkel podczas konferencji w Monachium stanowczo sprzeciwiła się namowom wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a, aby niemieckie i francuskie okręty przeszły pod Mostem Krymskim, prowokując w ten sposób Rosję do starcia na Morzu Azowskim. Źródła Bloomberg podkreślają, że kanclerz Niemiec nie tylko odrzuciła plan prowokacji militarnej przywieziony przez wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, ale także przedstawiła niezwykle oryginalny powód odmowy: Merkel rzekomo stwierdziła, że prezydent Poroszenko jest wszystkiemu winien. „Poroszenko powiedział, że to nie wystarczy, aby rozwiązać jego problem, chciał zapewnienia ciągłego otwarcia cieśniny”, donosi Bloomberg. Według informacji Bloomberga reakcja Francji była jeszcze bardziej negatywna – prezydent Emmanuel Macron nawet nie szukał wymówek. Władze francuskie „doszły do wniosku, że ten pomysł jest niepotrzebną prowokacją” i nazwały rzecz po imieniu.

Katastrofa w Etiopii

Wkrótce po starcie z lotniska Bole w Addis Abebie w niedzielę rano rozbił się samolot Boeing 737-800 należący do linii Ethiopian Airlines. Samolot odbywał lot rejsowy do stolicy Kenii – Nairobi. Na pokładzie było 157 osób. Według agencji Reuters, wszyscy zginęli. Należący do Star Alliance Ethiopian jest jednym z największych przewoźników lotniczych w Afryce subsaharyjskiej, dysponującym nowoczesną flotą i obsługującym wiele połączeń na kontynencie i do Europy.

Trump zwiększy budżet obronny

Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa opublikuje w dziś projekt budżetu obronnego na rok 2020 w rozmiarze 750 miliardów dolarów – donosi portal Axios. Oznacza to kolejny wzrost wydatków na zbrojenia – w bieżącym roku Pentagon dostał 716 mld dolarów. Był to do tej pory najwyższy budżet obronny USA. Zwraca uwagę, że w ramach projektowanego budżetu obronnego na przyszły rok ponad 170 mld dolarów ma posłużyć na finansowane operacji zagranicznych.

Konflikt trwa

W sobotę indyjskie siły powietrzne zestrzeliły bezzałogowy aparat latający, który przyleciał nad Radżastan z terytorium Pakistanu. Pakistański dron został również zestrzelony w ubiegły poniedziałek w okolicach miasta Bikaner.

Wenezuelskie ciemności

W wyniku sabotażu w dwu głównych elektrowniach w Wenezueli niemal cały kraj pozbawiony został prądu. Zamknięto szkoły i zakłady pracy, lotniska i ograniczono działalność szpitali.

Generalissimo jeszcze poleży?

Spadkobiercy zmarłego w 1975 dyktatora Hiszpanii Francisco Franco odwołali się do Sądu Najwyższego od decyzji premiera Sancheza w sprawie przeniesienia jego zwłok z Doliny Poległych.

Dożywocie za trujące kanapki

Klaus O. z Westfalii przez lata podtruwał kolegów z pracy dosypując im do kanapek związki rtęci i octan ołowiu. Teraz czeka go dożywocie i przymusowe leczenie psychiatryczne.

CDU krytycznie o reformie Macrona

Szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer wypowiedziała się o propozycjach reformy UE przedstawionych przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Nie chce „superpaństwa”