48 godzin świat

Rosja wyłączy się z sieci?

W poniedziałek rosyjska Rada Federacji – wyższa izba parlamentu – przyjęła ustawę o działaniu rosyjskiego internetu w arunkach odłączenia go od globalnej sieci. W takiej sytuacji rosyjski internet (Runet) miałby działać niezależnie, zarządzany przez Roskomnadzor – państwowego regulatora internetu, który miałby do tego odpowiednie rozwiązania techniczne. Ustawa zakłada także powstanie specjalnego centrum monitoringu i i punktów wymiany ruchu, przez które w przypadku zagrożenia by miała przechodzić cała komunikacja.

Chiny testują sieć 5G

Jak poinformował prezes korporacji China Unicom Wang Xiaochu w siedmiu miastach kraju uruchomiona została najnowsza sieć telekomunikacyjna 5G. Obejmie obszary miejskie i okolice Pekinu, Szanghaju, Kantonu, Shenzhen, Nanjing, Hangzhou i nowej strefy ekonomicznej w pobliżu Pekinu Xiong’an W 33 innych miastach powstaną„gorące punkty”, Sieci 5G pozwolą wymieniać informacje w czasie rzeczywistym z prędkością powyżej 10 Gbit na sekundę, czyli 30 razy szybciej niż w sieciach 4G.

Wielkanocna, 23 odsłona

Święta Wielkancne nie wyhamowały protestów „żółtych kamizelek” we Francji. Sobotni „akt 23” żółtych kamizelek upłynął pod znakiem brutalnych represji wobec manifestantów. Policja aresztowała dziennikarzy, którzy dokumentowali jej nadużycia. udzie znowu wyszli na ulice, gdyż zapowiadana przez Macrona odpowiedź polityczna na ich postulaty nie zawiera niczego rewolucyjnego. W sprawie demokratyzacji kraju padła stanowczo odmowa. Macron jest gotów zgodzić się referenda z inicjatywy obywatelskiej (RIC), ale tylko lokalnie: nie ma mowy o reformie władzy centralnej. O poprawie poziomu życia ma z kolei zdecydować… „obniżenie podatków dla klasy średniej”, przy zachowaniu fiskalnych przywilejów oligarchii. Uczestnicy protestów skandowali „Skończ-cie-ze-sobą!, Skończ-cie-ze-sobą!”, nawiązując do fali samobójstw wśród francuskich policjantów. Od początku roku odebrało sobie życie prawie 30 funkcjonariuszy.

Wybory w Macedonii

Pierwszą turę wyborów prezydenckich w Macedonii Północnej wygrał kandydat rządzącego obozu, centrolewicowy Stewo Pendarowski. jego przewaga nad główną rywalką, popieraną przez obóz prawicowy Gordaną Siłjanowską-Dawkową, jest jednak niewielka oboje uzyskali po ok. 43 proc. głosów. Druga tura odbędzie się 5 maja. Obecny prezydent Gjorge Iwanow nie kandyduje.

Kim Dzong Un już jedzie

Potwierdzają doniesienia o planowanym spotkaniu przywódcy Korei Północnej z prezydentem Rosji Władimirem Putin. Dojdzie do niego we Władywostoku. Kimowi towarzyszy 230 osób.

Władimir Putin też jedzie

Z kolei do Pekinu – na szczyt przywódców państw Pasa i Szlaku, który odbędzie się pod koniec tygodnia w Pekinie. W odróżnieniu od Kima , który preferuje pociąg, Prezydent Rosji lata samolotem.

Otwarty Dialog prał pieniądze?

– tak twierdzi brytyjski dziennik „Sunday Times”, który powołuje się na dokumenty mołdawskiego parlamentu. Z kolei mołdawski portal „News Maker” pisze, że dokumenty te nie są wiarygodne.

Rząd Netanjahu jest rasistowski

Bernie Sanders, który być może zostanie kandydatem na prezydenta USA z ramienia Partii Demokratycznej, tak określił rząd izraelski ze względu na to, jak traktuje Palestyńczyków.