48 godzin świat

Franciszek o pedofilii

Każdy członek Kościoła na świecie – duchowny bądź świecki – jest zobowiązany sygnalizować władzom kościelnym każde podejrzenie agresji seksualnej – oto nowy element prawa kanonicznego, który Franciszek wprowadził poprzez wydanie tzw. motu proprio, tj. specjalnego, publicznego listu papieskiego. Znaczy to, że również w Polsce powstanie zorganizowany przez każdą diecezję, dostępny dla wszystkich system zgłaszania przestępstw seksualnych.

Wybory prezydenckie na Litwie

Wczoraj na Litwie odbywały się wybory prezydenckie i dwa referenda: w sprawie umożliwienia posiadania podwójnego obywatelstwa i zmniejszenia liczby posłów do parlamentu ze 141 do 121. Za najsilniejszych konkurentów uważano Gitanasa Nausedę, głównego ekonomistę banku SEB, chadecką posłankę Ingridę Šimonyte i premiera Sauliusa Skvernelisa, kandydata rządzącej partii – Litewskiego Związku Rolników i Zielonych. Kandydował także przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL-ZChR), europoseł
Waldemar Tomaszewski.

Gaz w Lyonie

Według policji w całej Francji w protestach „żółtych kamizelek” wzięło udział ponad 18 tys. uczestników. Organizatorzy protestu twierdzą natomiast, że demonstrowało ponad 37 tys. ludzi. W Lyonie i Nantes, gdzie odbywały się największe manifestacje doszło do starć z policją. W Lyonie przeciwko demonstrantom użyto gazu łzawiącego.

Nowy szef Pentagonu

Biały Dom poinformował, że prezydent Donald Trump na szefa resortu obrony zamierza powołać Patricka Shanahana. Dotąd był zastępcą sekretarza obrony. Po odejściu Jamesa Mattisa kierował Pentagonem. Shanahan, który wcześniej pracował dla koncernu Boeing był podejrzewany o wspieranie interesów swojego byłego pracodawcy, dochodzenie nie potwierdziło jednak zarzutów. Kandydatura Shanahana musi być jeszcze zatwierdzona przez Senat.

Zajęcie kontenerowca

Amerykański Departament Sprawiedliwości, poinformował o zajęciu północnokoreańskiego statku „Wise Honest”. Był on wykorzystywany przez Koreę Północną do eksportu węgla oraz importu ciężkiego sprzętu. Statek został zatrzymany w czasie rejsu do Indonezji w 2018 r., po zajęciu przez organy amerykańskie jest przeprowadzany w kierunku Amerykańskiego Samoa na Pacyfiku.

Pompeo szuka współpracy

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo w wywiadzie dla telewizji CNBC powiedział, że podczas wizyty w Rosji 13-14 maja zamierza omówić tematy, w których oba kraje mogłyby współpracować.

Chelsea Manning wolna. Na jak długo?

Niezłomna sygnalistka, znana z ujawnienia amerykańskich zbrodni wojennych, wyszła z aresztu. Czeka na nią kolejne wezwanie do złożenia zeznań. Czyli najpewniej ponownie zostanie aresztowana.

Roboty pójdą do boju

Korea Południowa zamierza do 2024 roku rozpocząć wprowadzanie robotów wojskowych, które imitują zwierzęta, węże, owady – poinformowała agencja Yonhap,

Pierwszy Apacz w Indiach

Siły Powietrzne Indii otrzymały pierwszy z 22 wielozadaniowych śmigłowców szturmowych AH-E Apache. Kontrakt na ich dostawę podpisano jeszcze we wrześniu 2015 roku.