48 godzin świat

Wybory w Mołdawii

Pełniący obowiązki prezydenta Mołdawii Paweł Filip podpisał ustawę o rozwiązaniu parlamentu. Przedterminowe wybory odbędą się 7 września. W sobotę Partia Socjalistów Mołdawii prezydenta Igora Dodona i blok ACUM utworzyły większość parlamentarną, jednakże Trybunał Konstytucyjny uznał te decyzje za nielegalne, ponieważ deputowani mieli utworzyć rząd przed północą 7 czerwca.

W tle wojny handlowej

Podczas spotkania ministerialnego państw G20 w Japonii minister finansów Stanów Zjednoczonych Stephen Mnuchin odbył rozmowę z szefem Ludowego Banku Chin Y Ganem. Mnuchin poinformował o spotkaniu na Twitterze i określił je mianem konstruktywnego i szczerego. Ostatnia runda negocjacji handlowych USA-Chiny zakończyła się w połowie maja bez rezultatu, przy kolejnym wzroście ceł amerykańskich na chińskie towary. Stany Zjednoczone podniosły cła z 10 do 25 proc. na chiński import o wartości około 200 miliardów dolarów.

XXX akt

W sobotę po raz trzydziesty we Francji odbywały się protesty „żółtych kamizelek”. Tego dnia doszło do ataku na policjantów przy użyciu noża. Do incydentu miało dojść w Paryżu przy rue de la Convention w 15. dzielnicy Paryża. Napastnik podobno zaatakował policyjny patrol rowerowy. Według zeznań naocznych świadków mężczyzna rzucił rower w jednego z funkcjonariuszy organów ścigania, a następnie zaczął grozić nożem. Nie wiadomo jednak, czy incydent miała jakikolwiek związek z protestami.

Incydent na Pacyfiku

Marynarka wojenna USA poinformowała, że rosyjski niszczyciel „Admirał Winogradow” omal nie zderzył się z jej krążownikiem rakietowym USS „Chancellorsville” na Morzu Filipińskim. Strona rosyjska winą za incydent obciąża Amerykanów. Oba okręty płynąć miały równoległymi kursami, gdy USS „Chancellorsville” miał nagle dokonać zwrotu i znalazł się w odległości zaledwie 50 metrów od rosyjskiej jednostki na kursie kolizyjnym.

Szum wokół Kima

Dziennik „Daily Star” twierdzi, że północnokoreański przywódca miał jakoby osobiście przeprowadzić egzekucję generała, wrzucając go do akwarium z piraniami. W ubiegłym tygodniu południowokoreańska gazeta „Chosun Ilbo” informowała natomiast o czystce wśród urzędników obciążonych odpowiedzialnością za fiasko szczytu w Wietnamie, tymczesef Kim Yong Czol był widziany z Kim Dzong Unem na koncercie. O Pjongjangu można więc napisać dosłownie wszystko.

May odchodzi

Szefowa brytyjskiego rządu Theresa May zrezygnowała w piątek z przewodniczenia rządzącej Partii Konserwatywnej. Do czasu wyłonienia jej następcy pozostanie na stanowisku premiera.

Wenezuela otwiera granicę

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro polecił otworzyć zamkniętą od lutego granicę z Kolumbią. Niemal natychmiast tysiące Wenezuelczyków ustawiły się w kolejkach na przejściach granicznych.

Czysta ropa w rurze

„Do Polski rurociągiem Przyjaźń popłynęła czysta ropa. Dotarła do przepompowni Adamowo Zastawa” – poinformował przedstawiciel rosyjskiego koncernu Transnieft Igor Demin.

Niemcy chcą porozumienia z Iranem

Zachowanie irańskiego porozumienia nuklearnego jest kluczowym czynnikiem stabilności i bezpieczeństwa w regionie – powiedział w Bagdadzie szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas.