48 godzin świat

Francja w głębinach i w kosmosie

W obecności prezydenta Francji Emmanuela Macrona w piątek dokonano prezentacji nowego francuskiego atomowego myśliwskiego okrętu podwodnego Suffren. Jest to pierwsza z sześciu jednostek typu Barracuda, które zastąpią starzejące się okręty klasy Rubis. Ocenia się, że typ Barracuda to prawdopodobnie najbardziej zaawansowane jednostki w swojej klasie. Ich uzbrojenie stanowić będą torpedy F21 oraz francusko-brytyjskie pociski manewrujące MdCN. Wejdą do służby do 2030 roku. Następnego dnia zaś prezydent Macron ogłosił utworzenie dowództwa kosmicznego w ramach lotnictwa wojskowego.

Ostrzelana telewizja

W sobotę kanał „112 Ukraina” poinformował, że nieznane osoby z granatnika strzelały do budynku kanału telewizyjnego. Według policji w wyniku incydentu nikt nie został ranny, wszczęto sprawę karną na podstawie artykułu „akt terrorystyczny”. Kanał „112. Ukraina” zwrócił się do organizacji międzynarodowych w związku z presją i zagrożeniami, które zaczęły pojawiać się z powodu ogłoszonego na kanale nowego filmu amerykańskiego reżysera Olivera Stone’a „W walce o Ukrainę” (Revealing Ukraine). Kanał ogłosił pokaz tego filmu w najbliższych dniach.

ONZ broni imigrantów

We wspólnej deklaracji, Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Antonio Grandi i Antonio Vitorino – dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, podkreślili „kluczową rolę” pozarządowych statków ratowniczych na Morzu Śródziemnym. „Nie mogą być karane za ratowanie życia na morzu” – uważają, podczas gdy Włochy, z inicjatywy wicepremiera Matteo Salviniego, zamknęły dla nich swoje porty. Autorzy deklaracji uważają też, że współpraca Unii Europejskiej z władzami libijskimi powinna zostać przerwana, skoro Libijczycy nie przestrzegają podstawowych praw człowieka i arbitralnie umieszczają migrantów w więzieniach. „Przede wszystkim domagamy się uwolnienia 5600 uchodźców i migrantów przebywających w libijskich ośrodkach zamkniętych” – mówi deklaracja.

Protesty w Sudanie

40 dni po spacyfikowanym przez wojsko proteście Sudańczycy znów wyszli na ulice miast, domagając się demokratycznych reform. Tymczasowa Rada Wojskowa (TMC) i opozycja zjednoczona w sojuszu Sił Stojących za Deklaracją Wolności i Przemian (DFCF) porozumiały się zasadniczo co do podziału władzy przed wyborami, które mają wyłonić demokratyczny rząd. Są jednak obawy, że wojskowi nie dotrzymają obietnic.

Łapanka w USA

Zgodnie z planem prezydenta Trumpa, wczoraj na ulice amerykańskich miast wyszli agenci ICE – policji imigracyjnej – by aresztować osoby bez zezwolenia na pobyt w Stanach Zjednoczonych.

Czarne kamizelki w Panteonie

Czarnymi kamizelkami określa się czarnoskórych imigrantów, którzy domagają się uregulowania statusu. W przeddzień święta narodowego wtargnęli do paryskiego Panteonu. Usunęła ich policja.

Trump przyjedzie na dwa dni

Amerykański prezydent weźmie udział w obchodach rocznicy wybuchy II wojny światowej. Przyjedzie 31 sierpnia i wyjedzie 1 września. Prawdopodobnie nie pojedzie jednak na Westerplatte.

Proces Assange’a to ponura farsa

Sędzia Emma Arbuthnot, która przewodniczy procesowi ekstradycji do Stanów Zjednoczonych Juliana Assange’a, odmówiła wycofania się ze sprawy, mimo swoich powiązań z wywiadem.