48 godzin świat

Zamach w Adenie

Jemeńscy szyiccy rebelianci Huti zaatakowali paradę wojskową sił wiernych rządowi w Adenie kraju. Według kontrolowanej przez rebeliantów telewizji, bojownicy Huti wystrzelili podczas defilady wojskowej rakietę balistyczną średniego zasięgu i użyli uzbrojonego drona. Źródła informują o dziesiątkach zabitych.

Katastrofa F-18

Siedem osób odniosło obrażenia w wyniku wypadku amerykańskiego myśliwca wojskowego F-18. Do incydentu doszło w Kalifornii niedaleko bazy lotniczej Marynarki Wojennej China Lake w zachodniej części parku narodowego Dolina Śmierci. Jest to popularne wśród turystów miejsce, dokąd przyjeżdżają oglądać loty treningowe. Nie wiadomo, czy pilot zdołał się katapultować.

Kim zadowolony z rakiety

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un osobiście obserwował testy nowego wielkokalibrowego pocisku i był z nich zadowolony, poinformowała Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA). 31 lipca poinformowano, że KRLD wystrzeliła co najmniej dwie rakiety. Poleciały na otwarte morze ze wschodniego wybrzeża kraju. Według agencji Reuters władze USA nie uznały tych testów za naruszenie umów dotyczących rozbrojenia jądrowego. Pjonjang zaznacza, że testy rakiet to sygnał mający zniechęcić Koreę Południową do przeprowadzania manewrów wspólnie z Amerykanami.

MS-12 na orbicie

„Rosyjski kosmiczny statek transportowy Progress MS-12 wszedł na orbitę wokółziemską i zmierza do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)” – poinformowało podmoskiewskie Centrum Kontroli Lotów (CUP). W przestrzeń wyniosła go rakieta Sojuz-2.1a. Obecnie na ISS znajduje się sześcioro kosmonautów – dwóch Rosjan, troje Amerykanów oraz Włoch. Ładunek MS-12 to 1,t tony zaopatrzenia, ponad tona paliwa, prawie pół tony wody i 50 kilogramów sprężonego gazu.

Demokraci debatowali

We wtorek odbyła się druga debata ubiegających się o nominację prezydencką amerykańskiej Partii Demokratycznej. Jej wiodącymi tematami była służba zdrowia, imigracja, kwestie rasowe i zmiana klimatu. Większość jej uczestników starała się atakować przodującego w obecnie w rankingach byłego wiceprezydenta Joe Bidena. Do pierwszych głosowań, które wyłonią kontrkandydata/kę Donalda Trumpa jeszcze daleko.

Polska przewodniczy RB ONZ

Polska będzie po raz drugi w podczas obecnego członkostwa przewodniczyć Radzie Bezpieczeństwa przez miesiąc od 1 sierpnia. Jako niestały członek zasiadać w niej będzie do końca roku.

Manewry na Bałtyku

Tym razem rosyjskie. Rozpoczęły się wczoraj i uczestniczy w nich 70 jednostek pływających, 58 samolotów i 10 tys. żołnierzy. Dotyczą zwalczania okrętów podwodnych.

Śmierć syna superterrorysty

Amerykańskie media informują o śmierci Hamzy bin Ladena – syna Osamy, uważanego za dziedzica jego terrorystycznego imperium. Zginął jakoby w okresie prezydentury Donalda Trumpa.

Chińczycy trzymają się mocno

W pierwszym półroczu firma Huawei odnotowała wzrost przychodów o 23 proc., a sprzedaż jej smartfonów w Chinach wzrosła o 31 proc. Tymczasem popyt na produkty Apple na tym samym rynku spadł o 14 procent.