48 godzin świat

Nowa wyrzutnia Kima

Koreańska Centralna Agencja Prasowa KCNA opublikowała zdjęcie „nowej superciężkiej” wyrzutni, która została przetestowana w niedzielę w obecności Kim Dzong Una. Korea Północna poinformowała w niedzielę, że pomyślnie przetestowała nową „superciężką” wyrzutnię zdolną do wystrzelenia kilku pocisków. Dane techniczne i taktyczne broni spełniły wyznaczone kryteria. Na fotografii kilkudziesięciu wojskowych ustawiło się na podwoziu o długości około dziesięciu metrów i bije brawo. Na pierwszym planie przed platformą stoi uśmiechnięty Kim Dzong Un.

AfD rośnie w siłę

35 tys. ludzi, o wiele więcej niż spodziewali się organizatorzy, wzięło udział w manifestacji w Dreźnie przeciw rasizmowi. We wschodnich landach niemieckich podnosi się jednak również popularność skrajnie prawicowej, antyimigracyjnej AfD (Alternatywy dla Niemiec). Na tydzień przed wyborami regionalnymi sondaże wskazują na nawet podwojenie wyniku tego ugrupowania, w porównaniu do wyborów z 2014 r. Przed wyborami w landach 1 września wskazują, że w Saksonii, bastionie skrajnej prawicy, rasistowska Alternatywa dla Niemiec wysunęła się już na drugie miejsce, za konserwatywną CDU Angeli Merkel. Z wynikiem 24 proc. może podwoić swój wynik z 2014 r. W sąsiedniej Brandenburgii AfD idzie łeb w łeb z socjaldemokratami z SPD, którzy rządzili tam nieprzerwanie od zjednoczenia Niemiec w 1990 r.

Powstaną korytarze

Po zdobyciu przez syryjskie wojsko ważnego miasta Chan Szejkun w prowincji Idlib, opanowanej przez dżihadystów z Al-Kaidy wspieranej przez niektóre państwa zachodnie, rząd ogłosił otwarcie korytarzy humanitarnych, by ludność cywilna mogła opuścić atakowane tereny. Od końca kwietnia, tj. od początku ofensywy na Idlib, na skutek walk zginęło ok. 900 cywilów, według londyńskiego obserwatorium praw człowieka w Syrii. Korytarze humanitarne mają pomóc w ewakuacji cywilów z terenów na południe od Chan Szejkun, które pozostają jeszcze pod władzą Al-Kaidy. To pogranicze Idlibu i prowincji Hama, gdzie walki są szczególnie intensywne. Na północ od miasta sytuacja jest bardziej skomplikowana: oprócz dżihadystów, są tam oddziały pro-tureckie (Turcja chętnie przejęłaby Idlib) i wielu uchodźców. Na razie korytarze mają objąć tzw. kieszeń południową. Na linii frontu rząd syryjski zgromadził już autobusy i karetki pogotowia.
Sprawa dalszych losów ofsensywy na Idlib ma zostać poruszona na szczycie turecko-rosyjsko-irańskim w Ankarze, 16 września. Rosyjskie lotnictwo i kilka oddziałów irańskich wspierają syryjski atak w tej prowincji. Z kolei Turcja nie ma zamiaru wycofywać swego wojska z „punktów obserwacyjnych” w Idlibie, gdzie jej armia wspiera oddziały protureckie i poniekąd Al-Kaidę. Możliwe, że do tego szczytu nastąpi tymczasowe zawieszenie broni.

Bezużyteczna formuła

G7 jest bezużyteczna bez Rosji, Brazylii, Chin czy Afryki – napisał europoseł Thierry Mariani w Twitterze. Tak skomentował w ten sposób słowa Macrona o możliwości zaproszenia Rosji na szczyt G7 w 2020 roku.

Brexit i tak nastąpi

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział szefowi Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi, że jego kraj 31 października opuści Unię Europejską bez względu na okoliczności.

Cłem za cło

Prezydent USA Donald Trump poinformował na Twitterze, że zwiększa stawki celne na import z Chin. Jest to odpowiedź na ogłoszone w piątek przez Pekin cła odwetowe na amerykańskie towary o wartości 75 mld dolarów.

Royal Navy w cieśninie

Zjednoczone Królestwo wysłało niszczyciel „Defender” do cieśniny Ormuz, aby eskortował statki handlowe, poinformowała służba prasowa marynarki wojennej Wielkiej Brytanii.