48 godzin świat

Kurdowie się nie poddadzą

Rzecznik wspieranych przez USA arabsko-kurdyjskich Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) Mustafa Bali zagroził Turcji na Twitterze „totalną wojną”, jeśli Ankara rozpocznie operację wojskową w północnej Syrii. „SDF są zaangażowane w mechanizm bezpieczeństwa i podejmują niezbędne kroki w celu utrzymania stabilności w regionie. Jednak bez wahania przekształcimy każdy niesprowokowany turecki atak w totalną wojnę wzdłuż całej granicy, aby bronić siebie i nasz naród” – napisał rzecznik oddziałów w reakcji na wcześniejszą zapowiedź prezydenta Turcji Recepa Tayipa Erdoğana, że wkrótce rozpocznie się kolejna turecka ofensywa na północy Syrii. Turcja otwarcie planuje też przymusowe przesiedlenie ok. dwóch milionów Kurdów do Iraku.

Wybory bez kampanii

Kais Saied, kandydat na prezydenta Tunezji w bezprecedensowym geście ogłosił, że rezygnuje z prowadzenia kampanii wyborczej, w którą nie może się angażować przebywający w więzieniu jego rywal. Nabil Karoui. Pierwsza tura wyborów przyniosła wynik nieoczekiwany – obaj kandydaci, którzy zdobyli największą liczbę głosów uchodzą za „antysystemowców”. Głosowanie odbędzie się 13 października. Tymczasem wczoraj Tunezyjczycy wybierali parlament.

Odwilż w Kamerunie?

Przywódca kameruńskiej opozycji Maurice Kamto został zwolniony z więzienia, do którego trafił krytykując wynik wyborów, w wyniku których po raz piąty uzyskał reelekcję urzędujący od 37 lat prezydent Paul Biya. Potraktowano to jako zdradę i wzywanie do buntu – przestępstwa zagrożone karą śmierci. Wraz z Kamto uwolniono także ok. 100 innych członków jego partii – Ruchu na rzecz odrodzenia Kamerunu.

Rijad szuka dialogu

Jak pisze amerykański dziennik „New York Times”, saudyjski książę regent Mohammed bin Salman (MBS) zwrócił się z prośbą do przywódców Iraku i Pakistanu o pośredniczenie w nawiązaniu kontaktów z Iranem w celu deeskalacji napiętej sytuacji w regionie Zatoki Perskiej. Teheran deklaruje, że jest gotów do rozmów z Rijadem. Wyraźny sygnał dał w tej sprawie przewodniczący irańskiego parlamentu Ali Larjani. Po ataku na saudyjskie rafinerie 14 września napięcie między Arabią Saudyjską a Iranem, któremu przypisywany jest ów atak, choć przyznali się do niego jemeńscy rebelianci Huti) wzrosło. MBS początkowo chciał uzyskać wsparcie amerykańskie, ale reakcja Waszyngtonu była w tej mierze raczej oszczędna w czynach. W tej sytuacji saudyjski następca tronu zaczął szukać innych rozwiązań.

Zatrute mięso zbiera ofiary

Nie tylko w Niemczech, także w Belgii i Holandii znaleziono w wyrobach mięsnych bakterie listeriozy. Trzy osoby w wyniku zatrucia zmarły. W Niemczech chodziło o kiełbasy, w Holandii to ponad 130 produktów.

Maski nadal na twarzach

Pomimo zakazu, uczestnicy demonstracji w enklawie nadal noszą na twarzach maski. Pomimo inicjatyw rozpoczęcia dialogu ze strony władz, protesty nadal trwają.

Radykalna ekologia – śmierć kapitalizmowi

Pod takim hasłem członkowie ekologicznego ruchu Extinction Rebellion okupowali przez 18 godzin wielkie centrum handlowe „Italie 2” w 13. dzielnicy Paryża. Dziś na całym świecie dalsze protesty.

Ja nie chciałem, to Perry…

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że nie chciał dzwonić w lipcu do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ale zrobił to po namowach sekretarza energii Ricka Perry’ego.