48 godzin świat

Wyroki dla separatystów

Hiszpański wymiar sprawiedliwości bardzo surowo ocenił działania katalońskich polityków, którzy w październiku 2017 roku ogłosili i przeprowadzili referendum w sprawie niepodległości Katalonii. Prokuratura oskarżyła katalońskich polityków o zorganizowanie powstania. Przed sądem stanęło ich 12. Były wiceprezydent Generalitetu (systemu, w którym została zorganizowana autonomia Katalonii) Oriol Junqueras – deputowany do Parlamentu Europejskiego, parlamentarzysta krajowy, przewodniczący Republikańskiej Lewicy Katalonii, wicepremier w rządzie regionalnym został skazany na 30 lat więzienia oraz na ten czas został pozbawiony praw publicznych. Raül Romeva, Jordi Turull i Negre oraz Dolors Bassa i Coll byli doradcy rządu Katalonii zostali skazani na 12 letnie wyroki więzienia i pozbawienie praw publicznych na taki sam czas. Zostali uznani winnymi organizacji buntu i sprzeniewierzenia środków budżetowych. Carme Forcadell, była przewodnicząca parlamentu katalońskiego otrzymał wyrok 11,5 lat więzienia, Joaquim Forn, Josep Rull – byli doradcy rządu Katalonii usłyszeli wyroki 10,5 roku więzienia, Jordi Sánchez i Jordi Cuixart – po 9 lat więzienia. Trzech członków rządu katalońskiego zostali uznani za winnych nieposłuszeństwa i otrzymali kary grzywny.

Zwycięstwo autochtonów

Jest porozumienie między uczestnikami dwunastodniowych protestów ulicznych w Ekwadorze a prezydentem kraju Leninem Moreno – w jego rezultacie podpisał dekret wycofujący podwyżki cen benzyny. Nie będzie jednak tak, że subsydiowanie benzyny i oleju napędowego pozostanie bez zmian. W tworzeniu nowego dekretu wezmą jednak udział nie tylko ludzie prezydenta, działającego pod dyktando Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ale również przedstawiciele Konfederacji Rdzennych Narodów Ekwadoru (CONAIE), która obok związków zawodowych przewodziła gwałtownym protestom. W roli mediatorów wystąpią natomiast przedstawiciele Kościoła katolickiego oraz ONZ.

Prezydencie nie zostawaj

Do gwałtownych starć doszło w Gwinei, gdzie trwają protesty przeciwko ewentualności zmiany konstytucji i usunięciu z niej zapisu ograniczającego liczbę kadencji prezydenckich do dwu. W przyszłym roku dobiega końca druga kadencja prezydenta Alphy Conde – pierwszego demokratycznie wybranego po trwających przez niemal 25 lat rządach Lansany Conte i dwóch latach rządów wojskowych. Prezydent Conde zapowiedział referendum konstytucyjne, co zostało odczytane przez opozycję jako sygnał, że 81-letni Conde nie ma ochoty rozstawać się z urzędem.

Przeszukania u ludzi Nawalnego

Rosyjski Komitet Śledczy prowadzi rewizje w sztabach Fundacji Walki z Korupcją, założonej przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego, w ramach dochodzenia związanego z praniem pieniędzy

Profesor – prezydentem

Profesor prawa konstytucyjnego Kais Saied zwyciężył w odbywającej się w niedzielę drugiej turze wyborów prezydenckich w Tunezji. Uzyskał 72,71 proc. poparcia.

Będzie wojna handlowa?

Światowa Organizacja Handlu (WHO) zatwierdziła amerykańskie cła m.in. na produkowane w Europie samoloty (10 proc.), wino, sery i oliwki (25 proc.) – łącznie towary o wartości 7,5 mld dolarów.

Prezydent przed sądem

Były prezydent RPA Jacob Zuma stanął przed sądem w związku zarzutami korupcyjnymi. Dotyczą one kontraktu zbrojeniowego zawartego z pięcioma europejskimi firmami ponad 20 lat temu.