48 godzin świat

AfD ukarana

Prawie 403 tysiące euro kary musi zapłacić niemiecka skrajna prawica. Nielegalne darowizny w poprzedniej kampanii przyjmowali według administracji Bundestagu dwaj czołowi kandydaci Alternative für Deutschland do Parlamentu Europejskiego w majowych wyborach. Szwajcarska agencja reklamowa Goal w 2016 i 2017 roku wsparła finansowo przewodniczącego AfD Jörga Meuthena (w wyborach krajowych do Badenii-Wirtenbergii) i członka zarządu partii Guido Reila (w Nadrenii Północnej-Westfalii). Pierwszy z polityków zgarnął darowiznę w postaci gotowych plakatów, ogłoszeń i ulotek – za prawie 90 tys. euro. Drugi otrzymał od tego samego sponsora 44,5 tys.

Marszałek porządzi długo

Podczas gdy w Sudanie i Algierii trwa rodzaj drugiego rozdziału „arabskiej wiosny” z żądaniami demokratyzacji życia społecznego, Egipt idzie drogą jak najdłuższej dyktatury. Egipski parlament przegłosował serię poprawek do konstytucji, które pozwolą marszałkowi Abd al-Fattahaowi as-Sisiemu rządzić aż do 2030 r., podczas gdy wszystkie organizacje praw człowieka potępiają go za wyjątkowo krwawy sposób rządzenia. As-Sisi pierwszy raz został wybrany na prezydenta w 2014 r., ale niepodzielnie rządzi Egiptem od 2013, kiedy wraz z innymi wojskowymi dokonał zamachu stanu obalając prezydenta Mohameda Morsiego, u którego był ministrem obrony.

Bez azylu nie zostaną

Niemiecki rząd przyjął projekt ustawy migracyjno-azylowej. Ma znacznie utrudnić migrantom celowe uchylanie się od wydanego nakazu wyjazdu z Niemiec w przypadku odmowy udzielenia im azylu. Migranci będą również bardziej surowo karani za ukrywanie swojej tożsamości. Planowane jest również przedłużenie dopuszczalnego czasu aresztu deportacyjnego. W 2018 r. niemieckie władze odmówiły azylu ponad 230 tys. imigrantów. Spośród nich deportowano niecałą jedną dziesiątą.

NATO pływa po Bałtyku

W skład grupy okrętów Paktu Północnoatlantyckiego, która weszła na wody Morza Bałtyckiego wchodzą amerykański niszczyciel „Gravely”, fregaty – hiszpańska „Almirante Juan de Borbón” i turecka „Gekova”. Towarzyszy im fregata polska „Genera Kazimierz Pułaski”. W odpowiedzi na morze wyszły także siły rosyjskie Floty Morza Bałtyckiego. Rosjanie zorganizowali dyżur okrętowych grup szturmowych, przybrzeżnych systemów rakietowych „Bastion” i „Bal”, a także samolotów lotnictwa morskiego.

Grecja zażąda odszkodowań

Grecki parlament zobligował rząd do wystąpienia do Niemiec z oficjalnym żądaniem reparacji wojennych za okres II wojny światowej. Szacuje się je na ok. 300 mld. euro.

Netanjahu znów premierem

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin powierzył dotychczasowemu premierowi Benjaminowi Netanjahu misję utworzenia rządu. Szef Likudu ma 42 dwa dni na sformowanie koalicji.

Śmierć prezydenta

Były prezydent Peru Alan Garcia zastrzelił się, gdy do jego domu wkroczyła policja z nakazem aresztowania w związku z zarzucanym mu udziałem w aferze korupcyjnej.

Ukraina bez rosyjskiej ropy

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret zakazujący eksportu ropy na Ukrainę. Oprócz embarga na ropę nałożono także zakaz eksportu na Ukrainę wielu innych towarów.