48 godzin świat

Dławienie Iranu

Agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangą amerykańskiego wojskowego, donosi, iż trwają prace nad wzmożeniem ochrony cieśniny Ormuz, gdzie Iran rzekomo dopuścił się ataku na dwa japońskie tankowce przed kilkoma tygodniami. Ów generał to Josph Dunford, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Armii Stanów Zjednoczonych. Cieśnina Ormuz ma kluczowe znaczenie dla całej gospodarki światowej – przepływa przez nią niemal 90 proc. całego światowego eksportu ropy naftowej.

Iran się mści

Trzy kutry należące prawdopodobnie do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej próbowały zatrzymać brytyjski tankowiec w Cieśninie Ormuz. Eskortujący go okręt HMS Montrose ostrzegł irańskie jednostki, które zaniechały swoich działań.

Emocje rosną

Niewiele więcej niż za tydzień Ukrainie odbędą się wybory parlamentarne. Im bliżej do wydarzenia, tym widoczniej emocje najważniejszych kandydatów i elektoratu rosną. W mieście Swaljawa w okręgu Podkarpackim w ramach kampanii wyborczej miał spotkanie z mieszkańcami były prezydent Piotr Poroszenko, lider partii Europejska Solidarność. Został on bezlitośnie wygwizdany, a kiedy to nie pomogło, tłum ruszył w kierunku kandydata, szarpał go i popychał i tylko interwencja ochrony zapobiegła poważniejszym obrażeniom i eskalacji przemocy ze strony rozgniewanych ludzi.

Bułgaria kupi F-16

Rząd Bułgarii zatwierdził kontrakt na zakup myśliwców F-16. Minister obrony Krasimir Karakaczanow i minister gospodarki Emił Karanikołow oświadczyli, że koszt samolotów zgodnie z kontraktem wynosi 1,256 mld dolarów. Wiceszef resortu obronnego Atanas Zaprianow oświadczył także, że Bułgaria do 2023 roku odbierze wszystkie osiem F-16 – sześć jednomiejscowych i dwie dwumiejscowe maszyny.

Merkel znów zadrżała

W środę niemiecka kanclerz Angela Merkel po raz trzeci nie mogła opanować drżenia ciała – podczas spotkania z premierem Finlandii Antti Rinne w Berlinie. Po raz pierwszy niepokojące drgawki u Angeli Merkel zaobserwowano 18 czerwca podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ponownie Merkel źle się poczuła 27 czerwca na spotkaniu z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Kanclerz twierdzi, że nic jej nie dolega. Również jej rzecznik dementował pogłoski o jej domniemanej chorobie.

Zjednoczone Emiraty bez satelity

Start rakiety nośnej Vega z wojskowym satelitą ZEA zakończył się niepowodzeniem. Dwie minuty po starcie z kosmodromu w Gujanie Francuskiej rakieta zeszła z kursu i spadła do Atlantyku.

Wyciek na Morzu Barentsa

Norwescy naukowcy odnotowali w pobliżu wraku radzieckiego atomowego okrętu podwodnego K-278 poziom radioaktywności przekraczający normy 100 tysięcy razy. Jednostka zatonęła w 1988 roku.