Misja Boltona
Doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego objeżdża kraje Europy Wschodniej – oficjalnie, by „poznać priorytety władz” i uczyć, jak budować dobrobyt. Nieoficjalnie – aby zabezpieczać interesy supermocarstwa i dbać o korzystną dla niego politykę na Ukrainie, w Mołdawii i na Białorusi. W Kijowie John Bolton spędził trzy dni – przyjechał we wtorek, wyjechał dziś po zaprzysiężeniu ukraińskiej Rady Najwyższej nowej kadencji. Wcześniej deklarował, że ma zamiar rozmawiać z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o ustaleniach grupy G7 z dopiero co zakończonego szczytu. W mediach szybko wskazano jednak również nieoficjalny, chociaż niezmiernie ważki powód przyjazdu Boltona. Człowiek z najbliższego otoczenia Trumpa starał się storpedować sprzedaż Chinom jednego z największych na świecie producentów silników do wojskowych samolotów transportowych oraz śmigłowców, a także bloków energetycznych z turbinami gazowymi – firmy Motor Sicz z Zaporoża.
Gest Kijowa
Sąd Apelacyjny w Kijowie podjął decyzję o zmianie środka zapobiegawczego z aresztu na osobiste zobowiązanie, na podstawie którego szef portalu Ria Novosti ukraina Kiriłł Wyszynski ma obowiązek stawiać się w sądzie lub u śledczych na każde wezwanie. Przebywał on w areszcie przez ponad 400 dni. Jest oskarżony o o zdradę stanu i o poparcie proklamowanych w trybie jednostronnym Donieckiej i Ługańskiej republik ludowych. Natomiast na dziś zaplanowana została wymiana więźniów pomiędzy Ukrainą a Rosją.
Zamrożona pomoc
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa opóźnia przekazanie Ukrainie wartej 250 mln dolarów pomocy wojskowej. ma zostać dokonana jej rewizja. Kontrolę przeprowadzą sekretarz obrony USA Mark Esper i doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.
Conte po raz drugi?
Prezydent Włoch Sergio Mattarella powierzył dotychczasowemu premierowi Giuseppe Contemu misję stworzenia koalicyjnego rządu antysystemowego Ruchu 5 Gwiazd i lewicowej Partii Demokratycznej. Zadeklarował, że nowy gabinet zerwie z eurosceptycyzmem poprzedniego rządu, w którym dominującą rolę odgrywał lider Ligi Północnej Matteo Salvini, który doprowadził do jego upadku, licząc na zdobycie większości w przedterminowych wyborach. Według mediów zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się prawdopodobnie w pierwszych dniach września.
Bolsonaro przyjmie pomoc
Kilka godzin po tym, jak prezydent Brazylii deklarował, że jego kraj nie życzy sobie żadnej pomocy w celu opanowania pożarów lasów w Amazonii, jego rzecznik stwierdził, że pomoc zostania przyjęta.
Indie wpłaciły zaliczkę
– chodzi o zaliczkę za rakietowe systemy obrony przeciwlotniczej S-400, które zamierzają zakupić od Rosji. Rosja dostarczy do Indii pięć jednostek S-400 za kwotę 5,43 mld dolarów.
Łukaszenka nie przyjedzie
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka nie pojedzie do Polski na rocznicę wybuchu II wojny światowej. Powód – nieoficjalnie uważa się, że dlatego, że na obchody nie zaproszono Władimira Putina.
Gierek ma rondo. We Francji
Francuskie miasto Grenay postanowiło uhonorować Edwarda Gierka, nazywając jego imieniem rondo. Jego oficjalna inauguracja została zaplanowana na sobotę, 31 sierpnia.