(210327) — BEIJING, March 27, 2021 (Xinhua) — Anita Kiki Gebe, deputy joint special representative of the United Nations-African Union Mission in Darfur (UNAMID), awards UN peace medal to a soldier of the 2nd China Medium Utility Helicopter Unit (CMUHU02) in El-Fashir, Sudan, July 17, 2019. (Xinhua)
Przywrócenie fotela Chin w Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1971 roku było „jednym z największych osiągnięć” w mojej karierze – powiedział były przedstawiciel Zambii w międzynarodowej organizacji.
W wywiadzie udzielonym Xinhua przed 50. rocznicą tego przełomowego wydarzenia, która przypada 25 października, Vernon Mwaanga, ambasador Zambii przy ONZ w latach 1968-1972, wspominał, jak Afryka wspierała powrót Chin do ONZ. Mwaanga powiedział, że przedstawiciele Afryki poczuli się zobowiązani do takich działań, ponieważ wierzyli, że nie ma możliwości, aby Tajwan, który jest częścią Chin, mógł reprezentować Chiny. Doprowadzenie do przyjęcia rezolucji w tej sprawie nie było łatwe, ponieważ niektóre kraje zachodnie, w tym Stany Zjednoczone, były zdeterminowane, aby utrzymać status quo, powiedział były dyplomata.
– Możecie sobie wyobrazić, jak bardzo to było dla nas frustrujące, ponieważ wspieraliśmy tę rezolucję w latach 1966, 1967, 1968, 1969, 1970 i dopiero w 1971 odnieśliśmy sukces – powiedział Mwaanga. Zambia była jednym z 23 krajów, które wspólnie złożyły projekt rezolucji popierającej przywrócenie miejsca Chin w ONZ. Aby przeciwdziałać ruchowi Stanów Zjednoczonych, grupa afrykańska szukała poparcia w innych krajach i poprosiła je o wspieranie rezolucji, która wymagała większości dwóch trzecich głosów, powiedział Mwaanga.
– Kiedy kończyliśmy głosowanie, było już dość późno w nocy i kiedy został ogłoszony wynik, wszyscy byliśmy bardzo szczęśliwi – powiedział. Mwaanga, który został poproszony o przemówienie w imieniu grupy afrykańskiej podczas powitania chińskiej delegacji na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ 15 listopada 1971 r., powiedział, że atmosfera w tym historycznym momencie była radosna.
Podkreślił, że Chiny bez wątpienia odgrywały w ciągu ostatnich 50 lat ważną rolę w systemie ONZ w takich aspektach, jak ochrona światowego pokoju i bezpieczeństwa. Mwaanga, który był także ministrem spraw zagranicznych Zambii, powiedział, że Zambia zawsze będzie wdzięczna Chinom za finansowanie i budowę linii kolejowej Tanzania-Zambia Railway Authority. Wiele innych krajów odmówiło udzielenia pomocy przy tym projekcie. Stwierdził, że stosunki chińsko-afrykańskie były silne w ciągu ostatnich 50 lat, podczas których Chiny pomagały krajom afrykańskim w walce z ubóstwem oraz w poprawie opieki zdrowotnej, edukacji i infrastruktury. Uważa, że stosunki chińsko-afrykańskie mają przed sobą świetlaną przyszłość, ponieważ perspektywa wzrostu tych więzi została dodatkowo scementowana przez Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej oraz Inicjatywę Pasa i Szlaku. Obie te inicjatywy zostały przez kraje afrykańskie przyjęte bardzo życzliwie.
Odnosząc się do trwającej pandemii COVID-19, Mwaanga zauważył, że istnieje globalna dysproporcja pod względem szczepionek COVID-19, co doprowadziło do tego, że Afryka jest w tyle pod względem zaszczepiania swojej populacji.
Podziękował Chinom za dostarczenie krajom afrykańskim szczepionek i innych środków medycznych, a ponadto pochwalił Chiny za reakcję na pandemię, mówiąc, że reszta świata powinna wyciągnąć wnioski z tego, jak Chiny poradziły sobie z kryzysem zdrowia publicznego.