Być może nie wszyscy oni są krwiopijcami – ale na pewno, jak mówił Napoleon, co najmniej ich „dobra część” (czyli buona parte).
Mimo niekorzystnych prognoz, ubiegły rok okazał się dla banków nadzwyczaj udany. Na koniec grudnia, banki o profilu uniwersalnym obsługiwały łącznie 46 mln klientów, czyli o 3 miliony więcej niż na koniec 2015 roku. Dane te obejmują nie tylko osoby fizyczne, ale także firmy, gminy, miasta czy szkoły.
Najwięcej klientów ma nasz narodowy, państwowy gigant, czyli PKO Bank Polski – łącznie 9,2 mln. Bank ten obsluguje też 44 tys. kart kredytowych dla firm, będąc ich największym wydawcą. Na drugim miejscu pod względem liczby klientów jest bank Pekao (5,2 mln), a na trzecim mBank (4,5 mln).
Jak podała Komisja Nadzoru Finansowego, ubiegłoroczny zysk netto sektora bankowego w Polsce wyniósł 13,91 mld zł, czyli wzrósł o 24,3 proc. w porównaniu z 2015 r. Żyć nie umierać!
Zwalniają i zarabiają
Banki działające w naszym kraju prowadzą dla swoich klientów detalicznych 31 mln kont osobistych. To o milion więcej niż rok wcześniej. Dostęp do bankowości elektronicznej ma już około 30 mln klientów. 7,7 mln używa bankowości mobilnej, logując się na konto ze smartfonu czy tabletu. Natomiast 3,5 mln osób korzysta z aplikacji mobilnej na telefonie komórkowym
Rosnąca popularność kanałów elektronicznych przełożyła się na strukturę zatrudnienia. Ubyło blisko 3 tys. etatów, a sieć placówek skurczyła się o 799 oddziałów – podaje raport „Polska bankowość w liczbach” Bankiera.pl i PRNews.pl.
W 2016 roku Polakom przybyło kart płatniczych. Liczba kart debetowych w bankach wzrosła o 1,1 mln, do poziomu 25 mln.
Przez ostatnie kilka lat można było obserwować spadki w segmencie kart kredytowych, ale z danych udostępnionych przez instytucje finansowe na potrzeby raportu wynika, że ten trend spadkowy wyhamował.
Na koniec 2016 roku Polacy mieli w swoich portfelach 6,2 mln kart kredytowych – czyli tyle samo, co rok wcześniej (a dokładnie licząc, o 99 sztuk więcej).
Coraz więcej klientów używa też kart płatniczych wgranych do swoich smartfonów (tak zwane karty HCE). W grudniu 2016 r. banki obsługiwały już 234 tys. takich kart.
– W danych za rok 2016 widać coraz mocniej rysujący się trend: wraz ze wzrostem popularności kanałów elektronicznych, ubywa miejsc pracy w bankach i kurczy się sieć placówek. Aktualne dane nie obejmują jeszcze informacji o zwolnieniach grupowych, które będą prowadzone w tym roku. Takie zamiary mają m.in. PKO BP, Raiffeisen Polbank czy Alior Bank – mówi Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.
Kury znoszące złote jaja
W tym miesiącu został rozstrzygnięty konkurs Złoty Bankier, przeznaczony dla tych banków, które w swojej działalności stawiają na najlepsze praktyki rynkowe, a ich produkty i usługi są odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby klientów.
Badana jest jakość obsługi, począwszy od bezpośredniej w placówkach, po call center i kontakty za pomocą kanałów mobilnych, użyteczność kanałów elektronicznych, funkcjonowanie serwisu posprzedażowego w internecie. Liczą się także informacje dotyczące poziomu obsługi bankowej, jakości produktów, komunikacji reklamowej oraz społecznego zaangażowania banków.
Główną nagrodę – statuetkę i tytuł Złotego Banku zdobył mBank, tuż za nim uplasowały się eurobank, Getin Noble Bank i Bank Millennium. To nagrody jakby za całokształt działalności.
Poza tym przedstawiciele „Pulsu Biznesu”, Bankier.pl i PRNews.pl wyłonili najlepsze produkty bankowe, na podstawie badania ofert banków w pierwszym kwartale 2017 roku.
Statuetki Złotego Bankiera otrzymali: Millennium Bank – za najlepsze konto osobiste, Nest Bank – za kredyt gotówkowy, PKO Bank Polski – za kredyt hipoteczny i Citi Handlowy – za najlepszą kartę kredytową. Różnice są tu minimalne, bo kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne oraz warunki korzystania z kart kredytowych wygladają niemal tak samo we wszystkich bankach komercyjnych działających w Polsce. Statuetkę Złoty Bankier i tytuł Innowacja Finansowa otrzymał zaś Alior Bank, za Dronn – wirtualnego doradcę, w którym zastosowano analizę mowy.
Aby banki rosły w siłę
W ramach konkursu Złoty Bankier banki zostały również poddane audytowi bezpieczeństwa.
Eksperci przeprowadzili testy zabezpieczeń serwerów bankowych i na ich podstawie wyróżnili mBank, Bank Zachodni WBK, Millennium Bank i Citi Handlowy.
Dane pokazujące, że banki w Polsce rosną w siłę, a ich właściciele żyją coraz dostatniej, należy odebrać pozytywnie. Nie byłoby bowiem dobrze, gdyby obsługiwaly nas banki słabe kapitalowo, przynoszące straty i narażone na upadłość. Szkoda tylko, że bankierzy zbudowali swój dobrobyt głównie na plecach polskich klientów, coraz bardziej podnosząc im różne koszty i opłaty.