Będzie gdzie kupować
W pierwszych trzech miesiącach przybyło w Polsce 107,4 tys. mkw. powierzchni zakupowej w postaci 12 obiektów. Na koniec I kw. w budowie znajdowało się kolejne 362,3 tys. mkw. nowej przestrzeni.
Jak wynika z informacji prasowej firmy doradczej CBRE Powierzchnia zakupowa w sumie wynosi 13,5 mln mkw. – dodano. Wśród nowej przestrzeni dominują parki handlowe, które stanowią dwie trzecie wszystkich oddanych do użytku obiektów. Nie zabrakło także większych projektów, takich jak zmodernizowane galerie Fort Wola i Promenada w Warszawie. Na koniec I kwartału w budowie znajdowało się 362,3 tys. mkw. nowej przestrzeni, z której większość (71 proc.) stanowią parki handlowe. Ponad połowa z tej powierzchni (55 proc.) zasili mniejsze miejscowości. Jak dodano, kategoriami najemców, których przybywa najszybciej, są dyskonty niespożywcze, takie jak Pepco, Tedi, Dealz czy Action, oraz sieci spożywcze. Zauważono, iż wskutek zmiany nawyków konsumentów rośnie zainteresowanie ulicami handlowymi i wzrasta liczba najemców, którzy otwierają na nich sklepy. W konsekwencji maleje wskaźnik pustostanów, a czynsze wróciły do kwot sprzed pandemii.
W najlepszych centrach handlowych w Warszawie za metr kwadratowy należy zapłacić ok. 100-130 euro miesięcznie, a w innych największych miastach w Polsce ok. 40-60 euro za mkw. za miesiąc. Z kolei w parkach handlowych czynsze sięgają 9-12 euro za mkw. za miesiąc.
tr/pap