Młodych Polaków sposób na inflację?
44 proc. młodych Polaków w wieku 15-24 lat w ostatnim roku celowo kupiło podróbkę, a 19 proc. świadomie uzyskało dostęp do pirackich treści. Wśród młodych Europejczyków było to odpowiednio: 37 proc. i 21 proc. – wynika z badania Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.
Z przekazanego przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) badania o zachowaniach młodych ludzi w odniesieniu do naruszania praw własności intelektualnej w sytuacji po pandemii wynika, że ponad połowa (52 proc.) ankietowanej młodzieży w UE w ciągu ostatniego roku kupiła co najmniej jeden podrobiony produkt w internecie, celowo lub przypadkowo, a jedna trzecia (33 proc.) – uzyskała dostęp do nielegalnych treści online.
Uwzględniając sytuację po pandemii, z badania wynika, że 37 proc. młodych ludzi celowo kupiło co najmniej jeden podrobiony produkt, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi wynikami (14 proc. w 2019 r.). Ten odsetek różni się znacznie w poszczególnych krajach: najwyższy jest w Grecji (62 proc.), a najniższy w Czechach (24 proc.) – podano. W Polsce podróbkę celowo nabyło 44 proc. młodych osób.
Dodano, że produkty podrobione kupowane przez młodych ludzi celowo to najczęściej odzież i akcesoria (17 proc.), a w dalszej kolejności obuwie (14 proc.), urządzenia elektroniczne (13 proc.) oraz artykuły higieniczne, kosmetyki, wyroby do higieny osobistej i perfumy (12 proc.).Umyślne piractwo pozostaje na stałym poziomie: co piąty młody konsument potwierdził, że świadomie korzystał z pirackich treści w minionych 12 miesiącach. W Polsce wynik ten był zbliżony i wyniósł 19 proc.
red/pap
.