Przedświąteczne zwariowanie dotarło do firm. O ile jednak pracodawcy, jak zwykle chcą się wykpić jakimś symbolem, ludzie woleliby dostać pieniądze. Rośnie odsetek firm, chcących organizować świąteczne spotkania pracowników – poinformował portal pracuj .pl. 43 proc. respondentów deklaruje, że w ich miejscu zatrudnienia odbędzie się takie wydarzenie. 94 proc. badanych chciałoby otrzymać świąteczną premię – dodano.
Badanie Pracuj.pl wskazuje, że „w obliczu osłabienia się pandemii koronawirusa, a także mimo oszczędności części pracodawców, firmy stosunkowo odważnie wracają do organizacji świątecznych spotkań. 43 proc. respondentów deklaruje, że w ich miejscu zatrudnienia odbędzie się takie wydarzenie. Dla porównania, przed rokiem było to 27 proc.” – poinformował portal.
Zaznaczono, że tego typu spotkań może być nawet więcej. „Na początku grudnia br. ponad 1/5 respondentów nie wiedziała jeszcze, jakie plany świąteczne dla zespołu ma ich pracodawca”. W badaniu zauważono, że niemal całkowicie zniknęły wigilijne spotkania online. „przed rokiem, w obliczu czwartej fali koronawirusa takiego wydarzenia spodziewało się blisko 5 proc. pracowników. W najnowszej odsłonie – 1 proc.”. Z raportu wynika też, że 61 proc. respondentów Pracuj.pl. uważa, że realne świąteczne spotkania ze współpracownikami w innej atmosferze, niż na co dzień pozostają jedną z najlepszych form integracji zespołu i budowy pozytywnych relacji.
Jak komentuje Agata Grzejda, ekspertka ds. komunikacji wewnętrznej w Grupie Pracuj, powroty świątecznych imprez są pozytywnym sygnałem. Okres pandemii koronawirusa wiązał się z ciągłą niepewnością i brakiem poczucia bezpieczeństwa wielu pracowników, przekładającymi się na trudności w organizacji firmowych wydarzeń. „Tymczasem takie wydarzenia pozwalają też podsumować rok, docenić zespół, nakreślić kierunki na przyszłość w mniej formalnych okolicznościach” – stwierdziła Agata Grzejda.
W badaniu wskazano też, że świąteczny czas stanowi okazję dla pracodawcy do zapewnienia pracownikom okolicznościowych benefitów – zarówno finansowych, jak i pozapłacowych. „Aż 94 proc. respondentów chciałoby otrzymać od pracodawcy jednorazową świąteczną premię finansową, a faktycznie ją dostać spodziewa się aż 62 proc. To wysoki wynik, wskazujący na duże oczekiwania finansowe pracowników w dobie wysokiej inflacji” – podkreśla Pracuj.pl.
Dodano, że 60 proc. badanych chciałoby otrzymać od pracodawcy świąteczny upominek lub prezent. „Takiego benefitu spodziewa się 56 proc. respondentów”. Portal ocenił, że „trudno dziwić się takim postawom – w życiu większości pracowników istotnym czynnikiem stał się negatywny wpływ wysokiej inflacji na zawartość portfela. Dokładnie 7 na 10 badanych Pracuj.pl przyznaje, że otrzymywana przez nich pensja wystarczy na mniej zakupów, niż w poprzednim okresie przedświątecznym”.
Pracuj.pl zwrócił uwagę, że dużą popularnością wśród pracowników cieszą się dodatkowe dni wolne z okazji świąt. „Taki prezent od pracodawcy chciałoby otrzymać 66 proc. respondentów. W tym przypadku jednak chęci prawdopodobnie nie pokryją się z rzeczywistością, bo dodatkowego wolnego od pracodawcy spodziewa się realnie tylko 30 proc. badanych” – wynika z analizy.
Zaznaczono, że połowa badanych Pracuj.pl w czasie świątecznym planuje brać wolne, w tym, ponad co piąta osoba – na wszystkie dni między Wigilią a Sylwestrem. „Kolejne 7 proc. deklaruje, że cała ich firma nie pracuje w tym okresie” – dodano. Podkreślono też, że większy niż przed rokiem był udział osób, planujących wykonywać zadania we wszystkie dni pracujące (37 proc.) „Na wzrost udziału osób planujących pracę w tym czasie niewątpliwie może mieć wpływ chęć podreperowania domowych budżetów” – wyjaśniono.
Według ponad 2/3 respondentów Pracuj.pl odpoczynek podczas świąt pozwala im wrócić później do pracy z dodatkowymi siłami. Dla 55 proc. respondentów okres świąt to dobry czas na zastanowienie się nad kolejnymi krokami w karierze.
prw/pap