W Polsce umacnia się pozycja pracownika na rynku pracy. Symptomy tego zjawiska są wielorakie, od spadku ilości zwolnień, po wzrost liczby rezygnacji z pracy.
Warto dodać, że zmiany te są typowe dla wszystkich przedsiębiorstw niezależnie od sektora, w którym działają.
Z danych ogólnopolskich wynika, że firmom udaje się zapełnić 9 na 10 wakatów. Skuteczność rekrutacji okazała się być najwyższa w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Problem absencji jest coraz bardziej dotkliwy dla pracodawców. Pracownicy coraz dłużej przebywają na zwolnieniach lekarskich, co potwierdzają także statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zjawisko absencji chorobowej jest dostrzegane zwłaszcza w przypadku pracowników produkcyjnych, którzy na zwolnieniu lekarskim przebywali w ubiegłym roku średnio 11,2 dnia czyli o około 4 dni dłużej niż pracownicy handlu (6,8 dnia) czy usług (7,5 dnia). Umocnienie się pozycji pracownika przełożyło się na wyższe koszty zatrudnienia, czego główną przyczyną był wzrost płac. Średnie wynagrodzenie wzrosło w 2016 r. o ponad 900 zł, zaś koszty pracy o niemal 1500 zł. Wzrost nakładów na wynagrodzenia przełożył się zaś na spadek rentowności przedsiębiorstw.
Firmy są coraz bardziej świadome, że dysponowanie wysoko wykwalifikowaną kadrą wymaga inwestycji w rozwój pracowników. Dowodzi tego wzrost ilości godzin szkoleniowych w porównaniu do 2015 r.