Tak pisał Miłosz, konkludując, że warto poświęcić mu rozprawę, co też uczynił. W Warszawie zaś, wódce poświęcono nie rozprawę ale muzeum – najmłodsze w Polsce.
Muzeum Wódki mieści się w historycznym sercu Warszawy, przy placu Teatralnym, tuż obok Teatru Wielkiego i Opery Narodowej. Zdaniem pomysłodawców to idealna lokalizacja dla wszystkich, którzy podczas dłuższej lub krótszej wizyty w stolicy zapragną zgłębić niezwykle fascynującą wiedzę o wysokoprocentowych alkoholach.
Obiekty prezentowane będą w formie stałych i okresowych wystaw oraz przy okazji wykładów, warsztatów i zajęć edukacyjnych (oraz degustacyjnych).
Trwały element naszej kultury
Unikalna kolekcja Muzeum Wódki powstała w wyniku połączenia gromadzonych przez ponad 20 lat nader bogatych zbiorów Adama Łukawskiego i Piotra Popińskiego. Jej uzupełnienie stanowią eksponaty, ofiarowane lub użyczone przez producentów alkoholu, instytucje, muzea oraz prywatnych kolekcjonerów z Polski i zagranicy.
Eksponaty prezentowane w Muzeum Wódki, to m.in. przedwojenne alkohole, historyczne butelki, karafki, kieliszki, książki, winiety, karty restauracyjne alkoholi, reklamy, etykiety, szyldy, fotografie, grafiki oraz inne przedmioty reklamowe, które ukazują obraz ówczesnego świata – przez pryzmat spirytusowych zakładów produkcyjnych, ich wyrobów oraz ludzi, którzy od końca XVIII w. związani byli z przemysłem gorzelniczym. Tak wspaniale kwitnącym w Polsce, w wyniku zmuszania chłopów do odbierania „zasług” w alkoholu.
– Takiego muzeum jeszcze nie było. Pomysł zrodził się ponad 20 lat temu, a prace przygotowawcze do otwarcia trwały od 2015 r. Koncentrowaliśmy się przede wszystkim na opracowaniu ciekawej kolekcji, która uświadomi odwiedzającym jak istotnym elementem polskiej tradycji, historii i kultury jest wódka. Chcemy pokazać, jak dużą rolę nasz narodowy trunek odegrał nie tylko jako produkt spożywczy, ale również w kontekście technologii produkcji, grafiki, designu, a także stylu życia – mówi Piotr Popiński, warszawski restaurator, pomysłodawca i organizator Muzeum Wódki. – Odwiedzający Muzeum będą mogli zobaczyć przedmioty pochodzące z blisko 180 polskich fabryk wódek oraz poznać dzieje tego trunku, począwszy od pierwszych gdańskich manufaktur z 1598 r., przez początek nowoczesnej produkcji przemysłowej we Lwowie w 1782 r., rozkwit branży z przełomu XIX-go i XX-go w., 20-lecie międzywojenne, II wojnę światową, PRL aż po czasy współczesne. Nie zabraknie ekspozycji tematycznych prezentujących historię kieliszka, ewolucję butelki, czy świat towarzyszącej wódce reklamy. Będzie można zapoznać się także z procesami produkcji oraz zdobyć wartościowe doświadczenia poprzez uczestnictwo w tematycznych spotkaniach, warsztatach i degustacjach – dodaje.
Pokochać wódkę
Muzeum Wódki powstało w ramach realizowanego od kilku lat projektu „Dom Wódki”, stanowiąc jego zwieńczenie. Jego misją jest, jak oświadczają pomysłodawcy „propagowanie najlepszych tradycji kulinarnych i gorzelniczych naszego kraju oraz nadanie polskiej kuchni, a w jej ramach również wódce, należnej rangi na tle innych narodowych kultur alkoholowych i gastronomicznych”.
– Wierzymy, że każdy, kto odwiedzi Muzeum Wódki, pokocha jej historię i sekrety, tak samo jak my. Mamy nadzieję zabierać naszych gości w fascynującą podróż po niezwykłych meandrach historii wódki, która miała miejsce nie tylko w Polsce, ale również i na świecie. Nie jest to bowiem wyłącznie popularny produkt spożywczy, goszczący w wielu domach, wódka to także element kultury, tradycji i folkloru oraz obiekt dumy narodowej. Umiejętnie konsumowana, może towarzyszyć ważnym chwilom naszego życia, dawać radość i powody do dumy, jakich nie oferuje żaden inny alkohol na świecie – podkreśla Adam Łukawski, współorganizator kolekcji Muzeum Wódki.
Nasza misja i pasja
Misją tego muzeum jest udokumentowanie wielobarwności i złożoności zagadnień związanych z wódką oraz ukazanie jej w historycznym kontekście „szlachetnego trunku narodowego, stanowiącego element polskiej tradycji i kultury” (niestety, cały czas będącego tym elementem naszej kultury).
Poprzez zbiory historyczne, program edukacyjny, a zwłaszcza ofertę degustacyjną zwiedzający Muzeum Wódki będą mieli szansę poznać dogłębnie najlepsze strony najpopularniejszego alkoholu świata.
– Nasz kraj uznawany jest za ojczyznę wódki, Warszawa zatem była naturalnym wyborem na miejsce tego muzeum. Chcemy przedstawić zarówno naszym rodakom, jak i gościom z zagranicy skalę fenomenu tego trunku oraz jego szlachetność w kontekście historycznym – wskazuje Piotr Popiński.
W ramach realizowanego od paru lat w Warszawie projektu „Dom Wódki” działa już kilka restauracji, a jego uzupełnieniem jest organizowany raz do roku Festiwal Wódki i Zakąski. Koncept „Domu Wódki” w 2016 r. został uznany przez dziennikarzy BBC za jeden z symboli „pozytywnych przemian Warszawy po upadku komunizmu oraz współczesnego, światowego wizerunku stolicy Polski”.
No cóż, nie da się ukryć, że taki właśnie mamy wizerunek. W tej sytuacji wypada tylko powiedzieć: Na zdrowie!