We wrześniu w Warszawie wystartuje nowy cykl koncertów Jazz po polsku „Live Sessions for China & Korea 2022”. Do grudnia, w dwóch warszawskich klubach – BARdzo Bardzo i Jassmine – zobaczymy cykl koncertów z udziałem wybitnych muzyków jazzowych.
W ramach projektu odbędzie się 25 wydarzeń. Seria rozpocznie się w pierwszy weekend września koncertami zespołów Stanisław Słowiński Quintet, Imagination Quartet i Schmidt Electric feat. Jakub Mizeracki.
Publiczność będzie miała okazję nie tylko posłuchać autorskiej muzyki czołowych polskich jazzmanów, ale także wziąć udział w nagraniach koncertów. Wydarzenia zostaną zarejestrowane w formacie audiowizualnym, a następnie wydane w Chinach i Korei. Chodzi o promocję polskiej kultury w państwach dalekiego wschodu.
„Celem projektu Live Sessions jest podtrzymanie zainteresowania polskim jazzem na największym i najnowocześniejszym rynku muzycznym na świecie oraz zaproponowanie nowych, alternatywnych narzędzi promocji polskiej kultury w niekończącym się lockdownie. To właśnie jazz, zaraz po twórczości polskich klasyków i pisarzy, jest najbardziej rozpoznawalną polską marką kultury w Azji” – mówi Jakub Krzeszowski twórca Jazz po polsku.
W Warszawie wystąpią muzycy z różnych zakątków Polski m.in.: Confusion Project, Tomasz Chyła Quintet, Aga Derlak Trio, HoTS, Marcin Pater Trio, Rafał Sarnecki Quintet, Gniewomir Tomczyk, Piotr Budniak Essential Group, Ignacy Wiśniewski Trio. Zagrają także przedstawiciele młodej sceny, m.in. Kuba Kotowicz Quartet, Miłosz Oleniecki Trio, Franciszek Pospieszalski Trio, JAH Trio i Unleashed Cooperation. W ramach cyklu zobaczymy także występ big bandu Warsaw Improvisers Orchestra, pod kierownictwem brytyjskiego saksofonisty Raya Dickaty.
Celem projektu od jego pierwszej edycji, która odbyła się w 2012 r. jest promocja polskiego jazzu poza granicami kraju. Głównym rynkiem jest Azja, gdzie dotychczas odbyło się 300 wydarzeń. Polscy muzycy w ramach organizowanych tras koncertowych odwiedzali głównie Chiny i Koreę, ale również dalsze zakątki – Indonezję, Kirgistan, Malezję, Mongolię, Uzbekistan i Wietnam.
„Wszystkie inicjatywy koncertowe w Azji zostały odłożone w czasie. Nie oznacza to jednak, wstrzymania naszej działalność. Rozwijamy nowe formy obecności na lokalnych rynkach, takie które nie wymagają międzynarodowych podróży. Przykładem takiego projektu jest Live Sessions, dzięki któremu polski jazz będzie bardziej dostępny dla azjatyckich odbiorców. W efekcie powstanie dedykowana kolekcja nagrań, która zostanie wydana w sposób cyfrowy w lokalnych sieciach streamingowych. W nagraniach weźmie udział prawie setka artystów, zarówno tych, którzy występowali Azji w ramach projektu „Jazz po polsku”, jak i tych, którzy ze względu na pandemię nie zdążyli” – dodaje Krzeszowski.
Koncerty od 2 września do 26 grudnia w warszawskich klubach BARdzo Bardzo (ul. Nowogrodzka 11) i Jassmine (ul. Wilcza 73). Wszystkie koncerty zostaną wydane w Chinach i Korei, a także będą retransmitowane w sobotnie wieczory na antenie Radia Nowy Świat.
pau/pap