Niezrozumiałe jest dla nas, dlaczego Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił świadomie przerwać wysoki lot Teatru im. Słowackiego w Krakowie – czytamy w liście otwartym Unii Polskich Teatrów i Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów skierowanym do Marszałka i Zarządu Województwa Małopolskiego.
Przypomnijmy, że Zarząd Województwa Małopolskiego wszczął procedurę odwołania dyrektora Teatru im. Słowackiego w Krakowie Krzysztofa Głuchowskiego już w lutym 2022 roku. Stało się to w konsekwencji wystawienia w teatrze „Dziadów” Mai Kleczewskiej. Prawicowi politycy uznali ten spektakl za obrazoburczy.
Co prawda oficjalnym powodem odwołania dyrektora był brak rozpisania przetargu na ekipę sprzątającą teatr – w czasie pandemii Covid-19. Ale w te wiadomość nikt nie uwierzył. Zwłaszcza że innym punktem zapalnym na linii władza – teatr był koncert Marii Peszek. Marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski uznał go za „jawnie obrazoburczy i konfrontacyjny”.
”Teatr powinien mieć zdefiniowane oblicze artystyczne i pełne widownie. Powinien być instytucją otwartą, poszukującą i podejmującą ryzyko artystyczne. Ta prosta, mogłoby się zdawać, recepta na sukces, w praktyce jest niezwykle trudna do realizacji. Niewielu się to udaje – i jednym z nich jest dyrektor Krzysztof Głuchowski” – oceniono w liście otwartym Zarządu Unii Polskich Teatrów (UPT) i Zarządu Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów (SDT) przesłanym w poniedziałek PAP.
„Niezrozumiałe jest dla nas, dlaczego Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił świadomie przerwać wysoki lot Teatru im. Słowackiego w Krakowie” – podkreślono.
Zwrócono uwagę, że „Teatr to fenomen”. „To grupa ludzi, którzy tworzą wspólnie wyspę marzycieli. Fundamentalnym ogniwem tej grupy jest zawsze dyrektor, który jest przewodnikiem i opiekunem” – wyjaśniono.
„Od 2016 r. Krzysztof Głuchowski udowodnił, że dzięki niemu Teatr im. Słowackiego w Krakowie rozwija się artystycznie i odnosi sukcesy. Na przedstawienia trudno dostać bilety, a do Teatru przyjeżdżają widzowie z całej Polski” – napisano. „Krzysztof Głuchowski zbudował Zespół, który dzieli z nim wiarę w ideę teatru, dzięki czemu tworzy miejsce napełnione autentyczną pasją. Niestety, wszystkie obiektywnie policzalne sukcesy oraz stanowisko Zespołu (zawsze tak ważne dla organizatorów) nie są brane pod uwagę w dyskusji o przyszłości Teatru” – zaznaczono w liście UPT i SDT.
„Zdaniem zarządu konkurs jest najbardziej transparentną formą wyboru kandydata na to stanowisko. Biorąc pod uwagę przepisy, przede wszystkim to, że Teatr Słowackiego jest wpisany do załącznika ministra kultury i jest instytucją o szczególnym znaczeniu dla kultury narodowej, to ten tryb konkursowy jest trybem podstawowym, jeśli chodzi o wyłonienie dyrektora” – zacytowano w liście informację przekazaną PAP 29 czerwca przez rzeczniczkę prasową Urzędu Marszałkowskiego. „W tym miejscu należy przypomnieć, że zgodnie z ustawą o prowadzeniu działalności kulturalnej istnieją dwie równoważne drogi wyboru dyrektora: konkurs albo powołanie. Żadna z nich nie jest uznawana za lepszą lub gorszą” – wyjaśnili autorzy listu otwartego.
Przypomniano, że Krzysztof Głuchowski wygrał konkurs w 2016 r., a w 2019 r. kadencja dyrektora została przedłużona przez Marszałka Województwa Małopolskiego – bez konkursu. „Konkurs nie jest więc podstawową formą wyboru dyrektora, a rozpisywanie go w sytuacji, kiedy Teatr jest w świetnej kondycji artystycznej, jest nieuzasadnione, ponieważ jest przede wszystkim wyrazem chęci zmiany szefa instytucji” – podkreślono.
„Teatr im. Słowackiego odnosi niekwestionowany sukces. Jaką zmianę ma przynieść konkurs?” – pytają w liście zarządy UPT i SDT.
Zwrócono uwagę, że „na obecnej teatralnej mapie Krakowa teatry uzupełniają się, a Teatr im. Słowackiego pod dyrekcją Krzysztofa Głuchowskiego zajmuje na tej mapie (jak i w teatralnym pejzażu Polski) niezwykle ważne miejsce”.
„Jesteśmy przekonani, że sztuka powinna być wolna od polityki i wszelkich form cenzury. Apelujemy do Zarządu Województwa Małopolskiego o podjęcie dialogu, uszanowanie woli Zespołu Teatru oraz tysięcy Widzów i Widzek” – zaapelowano. „Wierzymy, że decyzja Zarządu ulegnie zrewidowaniu i ponownemu rozpatrzeniu – w imię dobra środowiska teatralnego, dobra Teatru im. Słowackiego i teatru w ogóle” – czytamy w liście otwartym Zarząd UPT i Zarząd SDT skierowanym do Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego i Zarząd Województwa Małopolskiego.
Zarządu Województwa Małopolskiego poinformował w Biuletynie Informacji Publicznej o zamiarze ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru im. J. Słowackiego. W informacji zapowiedziano, że postępowanie konkursowe rozpocznie się 17 lipca, a przewidywany termin jego zakończenia to 31 października.
Jak poinformowała 29 czerwca rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Magdalena Opyd, decyzję o wyłonieniu dyrektora Teatru im. J. Słowackiego w trybie konkursowym zarząd województwa podjął 16 maja.
PAU/pap