Przemysław Babiarz, znany głównie z opisywania sportowych emocji, postanowił zapuścić się na tereny filozofii podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Komentując wykonanie „Imagine” Johna Lennona, stwierdził, że wizja świata bez religii, granic i własności prywatnej to wizja komunizmu. Jego brak zrozumienia dla przesłania Lennona pokazał ignorancję wobec kontekstu kulturowego. „Imagine” to nie manifest polityczny, ale wezwanie do pokoju i jedności.
Babiarz postanowił uprościć utopijną pokojową wizję do poziomu politycznego sloganu. Tym samym ujawnił brak zrozumienia dla głębszego kontekstu, jaki kryje się za słowami Lennona. „Imagine” powstało w atmosferze lat 60. i 70., kiedy społeczeństwo Zachodu przechodziło przez burzliwe zmiany kulturowe i polityczne. To reakcja na wojny, przemoc i podziały, które nękały świat. W obliczu konfliktów w Wietnamie i ruchów społecznych Lennon proponował utopię, gdzie ludzkość odrzuca narzucane jej przez wieki bariery i żyje w pokoju.
Choć Lennon przyznał, że „Imagine” można interpretować jako manifest komunistyczny, to sam komunistą nie był, jego intencją było przede wszystkim wezwanie do pokoju i jedności, niezależnie od ideologii politycznej. Babiarz, ograniczając interpretację utworu wyłącznie do kontekstu komunizmu, zignorował jego szersze przesłanie i kontekst kulturowy. „Imagine” to hymn marzycieli, utopia bez granic i religii, która ma inspirować do myślenia o lepszym świecie, a nie do popierania konkretnego systemu politycznego.
Sam autor “Imagine” przyznał, że czerpał inspirację do napisania utworu z chrześcijańskiego modlitewnika otrzymanego od Dicka Gregory’ego. W wywiadzie dla magazynu „Playboy” w 1980 roku wspomniał: „Koncepcja pozytywnej modlitwy… Jeśli potrafisz wyobrazić sobie świat w pokoju, bez wyznań religijnych – nie bez religii, ale bez tego mojego »Bóg jest większy niż twój Bóg« – to może być prawdą”.
Babiarz, sprowadzając piosenkę do politycznego sloganu, przeoczył jej głębsze znaczenie i ponadczasowe przesłanie.
TVP, zawieszając komentatora, podkreśliła, że jego wypowiedź była sprzeczna z wartościami tolerancji i wzajemnego zrozumienia. To nie tylko kwestia politycznej poprawności, ale również odpowiedzialności za słowa. Krytykowanie „Imagine” jako komunistyczne pokazuje nie tylko ignorancję, ale też niewłaściwe interpretowanie przesłania utworu, który nawołuje do pokoju i jedności, a nie politycznych rewolucji.
Problem nie polega na łamaniu wolności słowa, jak wskazują popierający Babiarza, lecz na dezinformowaniu widzów albo wypowiadaniu się w sprawach, o których komentator TVP powinien mieć jakiekolwiek pojęcie.
Wyobraź sobie, że nie ma raju
To łatwe, jeśli się postarasz
Pod nami nie ma piekła
Nad nami tylko niebo.
Wyobraź sobie wszystkich ludzi żyjących chwilą obecną.
Wyobraź sobie, że nie ma państw
To nie jest trudne do osiągnięcia
Nie ma za co zabijać, ani poświęcać życia
I nie ma też religii.
Wyobraź sobie, że wszyscy ludzie żyją w pokoju.
Możesz powiedzieć, że jestem marzycielem
Ale nie jestem jedyny
Mam nadzieję, że pewnego dnia dołączysz do nas
I świat stanie się jednością.
Wyobraź sobie, że nie ma majątków
Ciekawe, czy potrafisz.
Nie ma powodu dla chciwości, ani głodu
Braterska wspólnota.
Wyobraź sobie wszystkich ludzi dzielących ze sobą cały świat.
Możesz powiedzieć, że jestem marzycielem
Ale nie jestem jedyny
Mam nadzieję, że pewnego dnia dołączysz do nas
I świat będzie żył w zgodzie.