Minął rok od wyboru profesora Bogusława Liberadzkiego na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, jako jednego z dwóch Polaków.
18 stycznia 2017 na jednego z czternastu wiceprzewodniczących PE, posłowie wybrali profesora Liberadzkiego, który wygrał dzięki 378 oddanym na niego głosom, uzyskując tym samym drugi najlepszy wynik po Mairead McGuinness, irlandzkiej europosłance z Europejskiej Partii Ludowej. Drugi polski wiceprzewodniczący – Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwości, uzyskał aż 50 głosów mniej. Liberadzki jeszcze przed wyborami podkreślał wagę tej funkcji i wyjaśniał, że jej zdobycie umożliwiłoby wzmocnienie wpływu Polski na prace prezydium Parlamentu.
Bogusław Liberadzki – profesor nauk ekonomicznych, odznaczony medalem im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ma za sobą 2 kadencje w polskim Sejmie (1997-2004). Był ministrem transportu i gospodarki morskiej w rządzie Waldemara Pawlaka, Józefa Oleksego oraz Włodzimierza Cimoszewicza. Posłem do Parlamentu Europejskiego jest już czwartą kadencję – od 1 maja 2004. W 2008 r. został wybrany Europosłem Roku za aktywność i skuteczność w dziedzinie Transportu.
W ramach pełnienia funkcji wiceprzewodniczącego PE, Bogusław Liberadzki przewodniczy grupie roboczej ad hoc ds. wdrażania środków i strategii politycznych związanych z bezpieczeństwem, należy do grupy roboczej ds. budynków, transportu i ekologicznego Parlamentu, odpowiada za bezpieczeństwo informatyki i telekomunikacji, należy do grupy roboczej ds. strategii innowacji ICT, zastępuje przewodniczącego PE w kwestiach dot. Banku Światowego i MFW a także w kwestiach dotyczących Bałtyku/Skandynawii/Arktyki. Oprócz członkostwa w prezydium PE (w skład którego wchodzi przewodniczący, 14 wiceprzewodniczących oraz 5 kwestorów), należy do Komisji Kontroli Budżetowej, Komisji Transportu i Turystyki, jest także członkiem Delegacji do spraw stosunków z państwami Półwyspu Arabskiego.