Europejski Urząd Policji (Europol) zatrzymał 54 osoby na terenie Polski podejrzane o handel ludźmi w celu wyzysku do prostytucji. Operacja służby przeprowadzona została także w innych krajach – informuje Komenda Główna Straży Granicznej.
Najwięcej ofiar handlu ludźmi ujawniono we Wrocławiu – w sumie 29. Cztery z ofiar to Ukrainki, jedna osoba to Bułgarka, a pozostałe to Polki. Ponadto dwie Bułgarki ujawniono na terenie Warszawy. Handel ludźmi odbywał się także w Bydgoszczy, Olsztynie i Krakowie, gdzie ujawniono po jednej ofierze.
Wśród 54 zatrzymanych osób jest czterech poszukiwanych listem gończym Polaków, a także osoby narodowości białoruskiej i ukraińskiej. Podejrzani odpowiedzą za handel ludźmi, obcowanie płciowe z dziećmi, czerpanie korzyści z nierządu oraz kradzieże, oszustwa i posiadanie narkotyków.
„Skontrolowano około 9 tys. osób, 4,5 tys. samochodów i 9,5 tys. obiektów (agencje towarzyskie, kluby nocne, restauracje, miejsca przydrożnej prostytucji, parkingi, kompleksy leśne, targowiska, stacje benzynowe, hotele)” – czytamy w komunikacie Komendy Głównej Straży Granicznej.
W akcji na terenie naszego kraju wzięło udział 5,5 tys. policjantów, 560 funkcjonariuszy Straży Granicznej, a także 63 reprezentantów innych służb – Urzędu Skarbowego, Straży Leśnej, SOK, Państwowej Inspekcji Handlowej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Pracy, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celnej, Straży Miejskiej.
Europejski Urząd Policji, czyli Europol (ang. European Police Office) to policyjna agencja Unii Europejskiej z siedzibą w Hadze.
Europol wspiera policje krajów członkowskich za pomocą wymiany informacji, prac analitycznych i szkoleń, ale sam nie dysponuje żadnymi siłami wykonawczymi. Jest to jedynie służba wspomagająca odpowiednie agendy w państwach członkowskich UE. Oznacza to, że funkcjonariusze Europolu nie są uprawnieni do prowadzenia śledztw w krajach członkowskich czy dokonywania aresztowań.