Czy jest miejsce dla Lewicy w XXI wieku?
Otwocka Lewica, w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczeństwa, od dwóch lat realizuje spotkania na tematy ważne z punktu widzenia każdego Obywatela, w ramach tzw. KLUBU TRYBUNY. Partnerem i patronem medialnym Klubu Trybuny w Otwocku jest „Dziennik Trybuna” – codzienna gazeta o zasięgu ogólnopolskim.
Spotkania mają charakter dyskusji panelowej, z możliwością zadawania pytań zaproszonym gościom. Poruszamy tematy dotyczące każdego z nas, sporo uwagi poświęcamy kwestiom społecznym, prawom człowieka, służbie zdrowia, edukacji , rynkowi pracy i wielu innym najbardziej aktualnym problemom. W spotkaniach z udziałem licznej publiczności biorą udział znane z pierwszych stron gazet osobistości życia publicznego.
I tak podczas pierwszej debaty dyskutowano na temat konieczności utrzymania kompromisu aborcyjnego. Tematem przewodnim drugiej debaty była nieodpowiedzialna reforma edukacji. Na ostatniej omawiano zagrożenia, jakie dla bezpieczeństwa prawnego obywateli niesie reforma sądownictwa powszechnego oraz próba podporządkowania sobie przez polityków sędziów Krajowej Rady Sądownictwa, stojących na straży niezależności sądów .
Obecna sytuacja społeczna i ekonomiczna w Polsce oraz rosnące społeczne poczucie niezadowolenia z kapitalistycznego systemu społecznego stawia wyzwanie dla lewicy XXI w.
Żyjemy w świecie rozmaitych zagrożeń nie przynoszących nam poczucia bezpieczeństwa . W czasach manipulowania naszą świadomością poprzez wykorzystywanie w tym celu czwartej władzę jaką są media. Bo to przez media, nad którymi chce całkowicie zapanować partia rządząca, komunikowane są różne zagadnienia prawd i półprawd, wpływając na nastroje i opinie społeczne .Obecna władza ma zakusy dyktatorskie tworząc coraz to nowe ustawy, które pozwolą całkowicie zapanować nad narodem.
Dlatego w tych trudnych czasach lewica jest siłą jednoczącą różne ruchy protestu społecznego. Siłą, której zwolennicy zdiagnozowaliby niedoskonałości funkcjonowania obecnego systemu kapitalistycznego i zaproponowali strategię zaradzenia obecnej sytuacji , w tym narastającego rozwarstwienia społecznego , dominacji koncernów międzynarodowych oraz powszechnej prywatyzacji i niezasadnej reprywatyzacji.
Aby wypracować konkretne kierunki musimy wszyscy o tym rozmawiać i wyciągać wnioski.
W piątek 24 października w Otwocku odbyło się kolejne spotkanie klubu dyskusyjnego Dziennika Trybuna. W dyskusji pt: „Czy jest miejsce dla lewicy w XXI wieku” wzięła udział prof. Maria Szyszkowska /polska filozof i polityk/ oraz Anna-Maria Żukowska /prawniczka, filolożka/, wiceprzewodnicząca mazowieckiego SLD i rzeczniczka prasowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Mieliśmy też możliwość zapoznania się z opinią nt ewolucji lewicy p. Władysława Bujwida.
Profesor Szyszkowska w swoim przemówieniu mówiła o skutkach neoliberalnej polityki ekonomicznej, która odbija się m.in. na środowisku i sytuacji na rynku pracy.
Anna-Maria Żukowska w trakcie dyskusji nadmieniła, iż istotą lewicowości jest zrównoważenie potrzeb wielu grup społecznych, ale nie może to powodować żadnego wykluczenia.
Na przyczynę radykalizacji poglądów prawicowych wśród młodzieży rzeczniczka SLD wskazała lekcje religii w szkołach, które są mocną indoktrynacją polityczną.
Władysław Bujwid, na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń w kierowaniu dużą fabryką i wiedzy teoretycznej dotyczącej lewicy, przedstawił swój pogląd na temat polityki organizacji lewicowych, jak powinna być realizowana , aby umożliwić powrót Lewicy do Sejmu.
Dałoby to możliwość powstania V Rzeczpospolitej, życzliwej, bezpiecznej i sprawiedliwej, dla wszystkich obywateli polskich; ciągle przez nich doskonalonej i rozwijanej, w obszarach ich działania, w celu zapewnienia wszystkim obywatelom polskim możliwości pozyskania środków i tworzenia warunków, potrzebnych im do godnego życia i rozwoju.