Wybór dwójki nowych wiceprzewodniczących, a także zwiększenie roli szeregowych członków partii, którzy zadecydują o zawieranych koalicjach wyborczych i o kandydacie na prezydenta w wewnątrzpartyjnym referendum – to kluczowe decyzje podjęte przez Krajową Konwencję Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która odbyła się w sobotę w Warszawie.
SLD to partia przewidywalna, która wprowadziła Polskę do Unii Europejskiej i dzięki której uchwaliliśmy obecną Konstytucję – powiedział w swoim wystąpieniu szef Sojuszu. Przypomniał, że Sojusz to 23 tys. działaczy, ponad 20 prezydentów i wiceprezydentów miast, ponad 800 radnych wszystkich szczebli samorządu. – Jako jedyni łączymy kwestie socjalne i wolnościowe. SLD zrealizuje program socjalny: obniży wiek emerytalny, zlikwiduje umowy śmieciowe, będzie walczył z biedą i wykluczeniem. Rachunek społeczny powinien być ważniejszy od rachunku ekonomicznego – podkreślił Włodzimierz Czarzasty. – Jednocześnie będziemy stać na straży miejsca Polski w Unii Europejskiej, będziemy bronić Konstytucji, będziemy walczyć o społeczeństwo tolerancyjne – zapowiedział przewodniczący SLD.
Włodzimierz Czarzasty oświadczył, że Sojusz przystąpił do koalicji „Wolność, Równość, Demokracja”, aby bronić miejsca Polski w Unii Europejskiej oraz Konstytucji, która została uchwalona z inicjatywy SLD. Podkreślił również, że Sojusz posiada własną tożsamość i siłę polityczną, którą pokazał w marcu br. podczas konwencji w Łodzi oraz podczas pochodu 1. maja. Dodał jednak, że Sojusz musi posiadać zdolność zawierania koalicji. – Dziś nie musimy decydować o formule startu w wyborach, które odbędą się za trzy lata – powiedział przewodniczący SLD.
Szef SLD stwierdził, iż w partii szczególną rolę powinny odgrywać kobiety, ponieważ główne batalie polityczne toczone przez SLD to kwestie, które szczególnie dotyczą kobiet: aborcja, czy też in vitro. – A mamy już 80 tysięcy podpisów za ogłoszeniem referendum w sprawie aborcji! – ogłosił.
Krajowa Konwencja zwiększyła również wpływ szeregowych członków na kluczowe decyzje partii. Do statutu wprowadzono poprawkę, dzięki której kandydata SLD na prezydenta kraju członkowie Sojuszu wskażą w wewnątrz partyjnym referendum. Podobne głosowanie odbędzie się w momencie potrzeby podjęcia decyzji o formule startu w wyborach parlamentarnych – czyli w sprawie koalicji wyborczej.
21 maja 2016 r. delegaci SLD wybrali również dwoje nowych wiceprzewodniczących partii: Annę Mackiewicz, wiceprezydentkę Bydgoszczy i Sebastiana Wierzbickiego, przewodniczącego SLD w Warszawie. Trzecia kandydatura, Pawła Kobielusza z Oświęcimia – zgłoszona z sali – nie uzyskała wystarczającego poparcia. Mackiewicz otrzymała 171 głosów, Wierzbicki 158, Kobielusz 31.
Krajowa Konwencja SLD przyjęła również uchwały programowe w sprawie sytuacji politycznej w kraju oraz wyznaczająca priorytety programowe: Dom – Praca – Godność:
Protestujemy przeciwko postępującej degradacji powagi państwa i jego instytucji. Szacunek i powaga państwa i instytucji oraz bezpieczne sojusze są podstawą naszej suwerenności. – czytamy w uchwale „Krajowej Konwencji SLD w sprawie sytuacji społeczno-politycznej po wyborach” – Razem ze wszystkimi siłami demokratycznymi, postępowymi i proeuropejskimi, opowiadamy się za:
– przestrzeganiem Konstytucji RP i zasad demokratycznego państwa prawnego;
– silną pozycji Polski w Unii Europejskiej;
– opowiadamy się za świeckim charakterem państwa;
– tolerancją dla różnorodności politycznej, obywatelskiej i kulturowej;
– opowiadamy się za równymi szansami w dostępie do edukacji, służby zdrowia, pracy.
– nadrzędnością interesu państwowego nad partyjniactwem;
– dobrą współpracą ze wszystkim państwami i narodami opartą na partnerstwie, wzajemnym szacunku i wspólnych korzyściach.”
W uchwale „Dom – Praca – Godność” czytamy min.: „Krajowa Konwencja SLD za najważniejsze priorytety i propozycje programowe partii do wyborów samorządowych uznaje:
I. Program „Tanie Mieszkanie – Mieszkanie za 500” – skierowany głównie do młodych osób, które pragną mieć swoje mieszkanie.
II. Projekt „GODNA I AKTYWNA JESIEŃ ŻYCIA – Karta Seniora” – skierowany do osób starszych (emerytów i rencistów). Podejmowany obecnie przez SLD w samorządach.
III. Projekt finansowania programu in vitro ze środków publicznych – skierowany do osób dotkniętych niepłodnością. Zapoczątkowany i z powodzeniem realizowany od lat w Częstochowie, podejmowany również przez wiele samorządów, w których rządzi lub współrządzi SLD.”
Po Konwencji Krajowej zebrała się Rada Krajowa, która dokonała wyboru Skarbnika partii – została nim dotychczasowa Skarbnik Sojuszu, Ewa Popowska – a także uzupełniono skład Zarządu.