Lewica na początku roku będzie kontynuowała objazd po kraju; zarejestruje też komitet obywatelski ws. projektu ustawy dotyczącej renty wdowiej – mówią politycy formacji. Ponadto Lewica skupi się na przygotowaniach do jesiennych wyborów parlamentarnych.
Jak powiedziała pierwsza wiceprzewodnicząca klubu Lewicy Marcelina Zawisza, w nowym roku kontynuowana będzie zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem dot. renty wdowiej. „Chcemy wprowadzić w Polsce standardy obowiązujące chociażby w Niemczech czy w innych krajach, gdzie osoby, które zostają same, a ich współmałżonek umiera, miały zabezpieczenie” – powiedziała.
Obecnie renta rodzinna w przypadku, gdy umrze jedno ze współmałżonków, to 85 proc. wyższego świadczenia. Zgodnie z projektem obywatelskim Lewicy po śmierci współmałżonka dana osoba będzie mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 proc. swojego świadczenia.
„Będziemy przedstawiać komitet na początku roku” – zapowiedziała Zawisza.
Ponadto Lewica będzie kontynuowała objazd po kraju. „Na początku roku chcemy odwiedzić województwa dolnośląskie i opolskie i tam spotkać się nie tylko z naszymi strukturami, ale także z mieszkańcami, porozdawać gazetki, porozmawiać o tym, jak oceniają oni prace Lewicy, ale też zaprezentować nasz program i dotrzeć do jak najszerszej liczby osób” – powiedziała posłanka.
„Jesteśmy też w kontakcie ze związkami zawodowymi w sprawie ewentualnego wsparcia protestów i strajków” – poinformowała Zawisza. Dopytywana o jakie konkretnie grupy zawodowe chodzi, odpowiedziała, że są to pracownicy usług publicznych.
Kwestie rozmów o listach wyborczych i formuły startu Lewica planuje rozpocząć w okolicach kwietnia. Wcześniej sfinalizowane będą jednak rozmowy ws. Paktu Senackiego. „Rozmowy się toczą” – mówi sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek, który w imieniu swojej formacji prowadzi je z Platformą Obywatelską, PSL i Polską 2050.
„Ustalenie jest takie, że mamy w tej chwili wyselekcjonowane 65 okręgów senackich, w których – na podstawie badań i dzisiejszej wiedzy – jest duża szansa na wygranie przez zjednoczoną opozycję mandatu” – powiedział Wieczorek. „W tej chwili ustalenie jest takie, że do połowy stycznia będziemy mieli propozycję dotyczącą, jak te 65 okręgów procentowo podzielić między Platformę Obywatelską, Lewicę, PSL i Polskę 2050” – dodał.
Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział, że ważnym punktem dla jego formacji w przyszłym roku będzie Święto Pracy. „Chcemy zorganizować kilkudziesięciotysięczną imprezę pierwszomajową w Warszawie, która będzie de facto startem kampanii wyborczej” – powiedział.
lhp/pap/tr