Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie dotyczące obowiązkowych szczepień przeciw zakażaniom wywoływanym przez pneumokoki. Obowiązkiem tym zostaną objęte dzieci, które urodzą się po 1 stycznia 2017 roku.
Obowiązek szczepień wiąże się z dążeniem do uzyskania maksymalnej ochrony przed zakażeniem, a w dalszej perspektywie – przypomina Ministerstwo Zdrowia na swoich stronach internetowych: „Do zlikwidowania poszczególnych chorób zakaźnych. Poddanie szczepieniom wysokiego odsetka osób (powyżej 90 proc.), gwarantuje zahamowanie krążenia drobnoustroju i ochronę osób nie tylko zaszczepionych, lecz także tych, które z jakichkolwiek powodów nie zostały zaszczepione.
W Polsce szczepienia obowiązkowe są realizowane według kalendarza szczepień u pacjentów do 19. roku życia oraz u osób szczególnie narażonych (np. studentów medycyny, pracowników ochrony zdrowia). „Obecnie do grupy szczepień obowiązkowych należą szczepienia przeciwko:
gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio (poliomyelitis), odrze, śwince, różyczce, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B),zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B (Hib).
W przypadku osób z grup podwyższonego ryzyka także przeciwko: pneumokokom, ospie wietrznej, błonicy, tężcowi i wściekliźnie. Ponadto, obowiązkowymi szczepieniami zostaną objęte także dzieci, które urodzą się po 1 stycznia 2017.
Ministerstwo informuje, że w grupie narażonej w sposób szczególny na zakażenie pneumokokami są dzieci m. in.: od 2 miesiąca życia do ukończenia 5 roku życia, po urazie lub z wadą ośrodkowego układu nerwowego, przebiegającymi z wyciekiem płynu mózgowordzeniowego, zakażone HIV, po przeszczepieniu szpiku. W ustawie budżetowej na 2016 r. na cały program szczepień ochronnych zagwarantowano łącznie 140 mln zł.