19 września 2024

Do trzech razy sztuka

Po 15 latach przerwy Kamerun ponownie wygrał Puchar Narodów Afryki, pokonując w finale Egipt 2:1. Kameruńczycy o prymat w Afryce grali z Egipcjanami już po raz trzeci. Dwie poprzednie konfrontacje przegrali.

W finale PNA w 1986 roku Egipt pokonał Kamerun w rzutach karnych, a dwa lata później wygrał 1:0. Tym razem „Nieposkromione Lwy”, choć osłabione brakiem ośmiu kluczowych graczy, odniosły upragniony triumf, ich piąty w historii tych rozgrywek i pierwszy po 15 latach przerwy. Za dwa lata Kameruńczycy staną przed wielką szansą na drugie z rzędu zwycięstwo, bo to oni będą gospodarzami kolejnej edycji PNA. Warto odnotować, że kameruńskiej reprezentacji wystąpiło dwóch piłkarzy znanych z polskich boisk. W środku pomocy od pierwszej minuty grał były pomocnik Lecha Arnaud Djoum, 3 mecze w Ekstraklasie wiosną 2015, a w ataku w pierwszej połowie biegał Robert Ndip Tambe, który dwa lata temu strzelał gole dla IV-ligowego LZS Piotrówka.