Po ośmiu kolejkach europejskich eliminacji awans do przyszłorocznych mistrzostw świata w Rosji zapewniła sobie tylko reprezentacja Belgii. O zajęcie pozostałych do obsadzenia 12 miejsc wciąż toczy się zacięta rywalizacja.
W finałach mistrzostw świata w Rosji zagrają 32 zespoły. Z Europy do turnieju awansują bezpośrednio zwycięzcy dziewięciu grup, a osiem zespołów z najlepszym bilansem meczów z drużynami 1-5 zmierzą się w barażach o pozostałe do obsadzenia cztery miejsca. W sumie zatem Stary Kontynent, licząc z gospodarzem mundialu Rosją, wystawi w turnieju 14 reprezentacji narodowych. Do końca rozgrywek grupowych zostały dwie kolejki spotkań. Po porażce 0:4 z Danią w Kopenhadze z grona niepokonanych zespołów wypadła ekipa Adama Nawałki.
Nie wszyscy mają już o co walczyć
Goryczy porażki w tych eliminacjach nie zaznały jak dotąd zespoły Niemiec, Szwajcarii, Belgii, Hiszpanii, Anglii, Serbii i Walii, lecz komplet zwycięstw na swoim koncie mają już tylko Niemcy i Szwajcarzy, ale mimo to wciąż jeszcze nie mogą pewni awansu. Do występu na rosyjskich stadionach szykują się natomiast Belgowie, którzy w grupie H nad drugą w tabeli ekipą Bośni i Hercegowiny mają osiem „oczek” przewagi, czyli o dwa więcej niż pozostało jeszcze do zdobycia. Belgijska drużyna strzeliła w ośmiu spotkaniach aż 35 goli. Dokładnie tyle samo bramek zdobyła reprezentacja Niemiec. Te dwie ekipy są najskuteczniejsze w europejskich eliminacjach, ale najlepszy bilans mają aktualni mistrzowie świata, bo stracili tylko dwie bramki, a Belgowie trzy.
Po drugiej stronie znajdują się natomiast reprezentacje Gruzji, Mołdawii, Kazachstanu, Kosowa, Malty, Liechtensteinu, Gibraltaru i San Marino – te drużyny nie wygrały jeszcze meczu, a cztery ostatnie z nich nie zdobyły nawet punktu. Szans na wywalczenie awansu, a nawet miejsca w barażach, nie mają też zespoły Luksemburga, Białorusi, Azerbejdżanu, Czech, Norwegii, Rumunii, Armenii, Finlandii, Litwy, Izraela i Macedonii.
Mundial bez Holendrów?
W grupie A w grze o awans liczą się Francuzi i Szwedzi, choć matematyczne szanse zachowują jeszcze Holendrzy, a nawet zajmujący czwarte miejsce Bułgarzy,którzy w 9. kolejce podejmą u siebie Francję, a w ostatniej zagrają na wyjeździe z Luksemburgiem. Trójkolorowi skomplikowali swoją sytuację niespodziewanym remisem 0:0 z Luksemburczykami, ale ten zespół ma zbyt wielki potencjał, żeby na finiszu eliminacji oddać prowadzenie. Zwłaszcza że po wyjazdowej potyczce z Bułgarami zmierzy się u siebie z outsiderem grupy Białorusią. Wątpliwe też by drugie miejsce oddali Szwedzi, którzy w październiku najpierw zagrają u siebie z Luksemburgiem, więc jeśli wygrają czekający ich w ostatniej kolejce mecz z Holendrami nie będzie miał już znaczenia.
Portugalczycy czy Szwajcarzy?
W grupie B sytuacja jest od dawna klarowna, bo w grze o awans liczą się tu tylko Szwajcarzy i Portugalczycy. Ci pierwsi wygrali jak dotąd wszystkie osiem spotkań, natomiast aktualni mistrzowie Europy przegrali tylko raz, właśnie z Helwetami (0:2). Przegrali jednak na wyjeździe, co oznacza, że w rewanżu mogą odrobić straty. Zanim jednak 10 października oba te zespoły staną do bezpośredniej walki o awans, Szwajcarzy w 9. kolejce zagrają u siebie z Węgrami, a Portugalczycy na wyjeździe z Andorą. Na sensacyjne porażki faworytów w tych spotkaniach nie ma co obstawiać, zatem kolejność na dwóch czołowych miejscach w tej grupie rozstrzygnie się dopiero w ostatniej kolejce.
Niepokonani Niemcy
W grupie C sytuacja jest podobna jak w grupie B. Prowadzą Niemcy z kompletem zwycięstw i przewagą pięciu punktów nad drugą Irlandią Północną, czyli właściwie wszystko wydaje się tu rozstrzygnięte. Nasi sąsiedzi zza Odry wciąż jednak nie mogą odtrąbić sukcesu, bo za nazistowskie ekscesy kiboli z tego kraju w Pradze ekipie Joachima Loewa grozi karne odebranie punktów, a na dodatek ma ona jeszcze przed sobą w 9. kolejce wyjazdowe spotkanie z Irlandczykami. Mimo tych kłopotów chyba nikt nie bierze na serio nieobecności Niemców w rosyjskim mundialu. Nawet gdyby aktualni mistrzowie świata jakimś zrządzeniem losu jednak zajęli drugie miejsce za Irlandią, to drużynie która trafi na nich w barażu można będzie tylko współczuć.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że grająca w wybitnie rezerwowym składzie reprezentacja Niemiec wygrała w czerwcu rozgrywany na rosyjskich stadionach Puchar Konfederacji. To najlepiej świadczy o jej kadrowym potencjale.
Serbowie mają tylko krok
W grupie D na finiszu karty rozdawać będą wykluczeni już z walki o awans Gruzini i Austriacy. Ci pierwsi w 9. kolejce podejmą u siebie wicelidera Walię, a drudzy prowadzących w tabeli z przewagą czterech punktów na Wyspiarzami Serbów. Gdyby po tych meczach sytuacja się nie wyjaśniła, to w ostatniej kolejce Gruzja zagra na wyjeździe z Serbią, a Walia podejmie Irlandię. Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny. Z tej grupy raczej na pewno awansują Serbowie, a o miejsce w barażu w ostatniej kolejce bój stoczą Irlandczycy z Walijczykami.
Anglicy pewni swego
W grupie F z przewagą pięciu punktów nad drugą Słowacją przewodzi reprezentacja Anglii i chyba dla nikogo nie ulega wątpliwości, że „Synowie Albionu” zakwalifikują się do finałów mistrzostw świata. Prawdopodobnie swój awans przypieczętują już w 9. kolejce u siebie w spotkaniu ze Słowenią. Można śmiało obstawiać wygraną Anglików, bo oni na swoim terenie jeszcze w tych eliminacjach nie przegrali. O premiowane udziałem w barażach drugie miejsce do końca zmagań bić się będą ekipy Słowacji, Słowenii i Szkocji. Szkoci w 9. kolejce podejmą Słowaków, a w ostatniej serii spotkań zmierzą się na wyjeździe ze Słowenią.
Włosi ścigają Hiszpanów
W grupie G rządzą Hiszpanie, którzy w dwóch wrześniowych kolejkach zdobyli komplet punktów i zdobyli 11 bramek nie tracą żadnej. Najpierw pokonali wysoko wicelidera tabeli Włochy 3:0, a potem na wyjeździe rozgromili Liechtenstein 8:0. W październiku czekają ich potyczki z Albanią u siebie i Izraelem na wyjeździe, więc raczej na sto procent zakończą rywalizację na pierwszym miejscu. Włosi mają w perspektywie potyczki z Macedończykami i Albańczykami, które będą mogli jednak potraktować jako springi przed czekającymi ich nieuchronnie meczami barażowymi.
Najbardziej wyrównana grupa
W grupie I toczy się najbardziej wyrównana walka. Szanse na awans wciąż mają cztery zespoły, bowiem różnica punktowa między prowadzącą Chorwacją a zajmującą czwarte miejsce Ukraina wynosi ledwie dwa punkty. W 9. kolejce Chorwaci zmierzą się z Finlandią, Turcy z Islandczykami, a Ukraińcy z Kosowem, zaś w ostatniej serii spotkań Ukraina podejmie Chorwację, natomiast Turcja zagra na wyjeździe z Finami, a Islandia u siebie z outsiderem grupy Kosowem. Trudno wyłonić faworyta do awansu, a w tej grupie warto zająć pierwsze miejsce, bo drugiej drużynie, podobnie jak w grupie H, może nie wystarczyć punktów na wejście do barażów.
Biało-czerwoni też pewni awansu
I na koniec o sytuacji w „polskiej” grupie E. Mimo klęski w Kopenhadze nasza reprezentacja wciąż jest na czele z przewagą trzech punktów nad Czarnogórą i Danią. Te trzy zespoły rywalizację o pierwsze trzy miejsca rozstrzygną w bezpośrednich potyczkach. W 9. kolejce biało-czerwonych czeka wyjazd do Armenii, a Czarnogóra zmierzy się u siebie z Danią. Możliwy remis w tym meczu przy ewentualnym zwycięstwie Polaków z Ormianami zapewni awans naszej drużynie, ale gdyby wygrali Czarnogórcy, a noga powinęła się ekipie Nawałki, wtedy kwestia który zespół zajmie premiowane awansem pierwsze miejsce rozstrzygnie się dopiero 8 października na Stadionie Narodowym w spotkaniu Polska – Czarnogóra.
Grupa A
1. kolejka: Białoruś – Francja 0:0, Bułgaria – Luksemburg 4:3, Szwecja – Holandia 1:1;
2. kolejka: Francja – Bułgaria 4:1, Luksemburg – Szwecja 0:1, Holandia – Białoruś 4:1;
3. kolejka: Holandia – Francja 0:1, Szwecja – Bułgaria 3:0, Białoruś – Luksemburg 1:1;
4. kolejka: Francja – Szwecja 2:1, Bułgaria – Białoruś 1:0, Luksemburg – Holandia 1:3;
5. kolejka: Szwecja – Białoruś 4:0, Bułgaria – Holandia 2:0, Luksemburg – Francja 1:3;
6. kolejka: Białoruś – Bułgaria, 2:1 Holandia – Luksemburg 5:0, Szwecja – Francja 2:1;
7. kolejka: Bułgaria – Szwecja 3:2, Luksemburg – Białoruś 1:0, Francja – Holandia 4:0;
8. kolejka: Francja – Luksemburg, 0:0 Holandia – Bułgaria 3:1, Białoruś – Szwecja 0:4.
Grupa B
1. kolejka: Andora – Łotwa 0:1, Wyspy Owcze – Węgry 0:0, Szwajcaria – Portugalia 2:0;
2. kolejka: Węgry – Szwajcaria 2:3, Portugalia – Andora 6:0, Łotwa – Wyspy Owcze 0:2;
3. kolejka: Andora – Szwajcaria 1:2, Łotwa – Węgry 0:2, Wyspy Owcze – Portugalia 0:6;
4. kolejka: Węgry – Andora 4:0, Szwajcaria – Wyspy Owcze 2:0, Portugalia – Łotwa 4:1;
5. kolejka: Andora – Wyspy Owcze 0:0, Szwajcaria – Łotwa 1:0, Portugalia – Węgry 3:0;
6. kolejka: Andora – Węgry 1:0, Wyspy Owcze – Szwajcaria 0:2, Łotwa – Portugalia 0:3;
7. kolejka: Węgry – Łotwa 3:1, Szwajcaria – Andora 3:0, Portugalia – Wyspy Owcze 5:1;
8. kolejka: Węgry – Portugalia 0:1, Łotwa – Szwajcaria 0:3, Wyspy Owcze – Andora 1:0.
Grupa C
1. kolejka: San Marino – Azerbejdżan 0:1, Czechy – Irlandia Płn. 0:0, Norwegia – Niemcy 0:3;
2. kolejka: Niemcy – Czechy 3:0, Irlandia Płn. – San Marino 4:0, Azerbejdżan – Norwegia 1:0;
3. kolejka: Czechy – Azerbejdżan 0:0, Niemcy – Irlandia Płn. 2:0, Norwegia – San Marino 4:1;
4. kolejka: Czechy – Norwegia 2:1, Irlandia Płn – Azerbejdżan 4:0, San Marino – Niemcy 0:8;
5. kolejka: Azerbejdżan – Niemcy 1:4, San Marino – Czechy 0:6, Irlandia Płn. – Norwegia 2:0;
6. kolejka: Niemcy – San Marino 7:0, Azerbejdżan – Irlandia Płn. 0:1, Norwegia – Czechy 1:1;
7. kolejka: Czechy – Niemcy 1:2, Norwegia – Azerbejdżan 2:0, San Marino – Irlandia Płn. 0:3;
8. kolejka: Niemcy – Norwegia 6:0, Irlandia Płn. – Czechy 2:0, Azerbejdżan – San Marino 5:1.
Grupa D
1. kolejka: Gruzja – Austria 1:2, Serbia – Irlandia 2:2, Walia – Mołdawia 4:0;
2. kolejka: Austria – Walia 2:2, Irlandia – Gruzja 1:0, Mołdawia – Serbia 0:3;
3. kolejka: Walia – Gruzja 1:1, Mołdawia – Irlandia 1:3, Serbia – Austria 3:2;
4. kolejka: Austria – Irlandia 0:1, Gruzja – Mołdawia 1:1, Walia – Serbia 1:1;
5. kolejka: Austria – Mołdawia 2:0, Irlandia – Walia 0:0, Gruzja – Serbia 1:3;
6. kolejka: Irlandia – Austria 1:1, Mołdawia – Gruzja 2:2, Serbia – Walia 1:1;
7. kolejka: Gruzja – Irlandia 1:1, Serbia – Mołdawia 3:0, Walia – Austria 1:0;
8. kolejka: Irlandia – Serbia 0:1, Mołdawia – Walia 0:2, Austria – Gruzja 1:1.
Grupa E
1. kolejka: Dania – Armenia 1:0, Kazachstan – Polska 2:2, Rumunia – Czarnogóra 1:0,
2. kolejka: Polska – Dania 3:2, Armenia – Rumunia 0:5, Czarnogóra – Kazachstan 5:0;
3. kolejka: Polska – Armenia 2:1, Dania – Czarnogóra 0:1, Kazachstan – Rumunia 0:0;
4. kolejka: Rumunia – Polska 0:3, Armenia – Czarnogóra 3:2, Dania – Kazachstan 4:1;
5. kolejka: Czarnogóra – Polska 1:2, Rumunia – Dania 0:0, Armenia – Kazachstan 2:0;
6. kolejka: Polska – Rumunia 3:1, Czarnogóra – Armenia 4:1, Kazachstan – Dania 1:3;
7. kolejka: Dania – Polska 4:0, Kazachstan – Czarnogóra 0:3, Rumunia – Armenia 1:0;
8. kolejka: Polska – Kazachstan 3:0, Armenia – Dania 1:4, Czarnogóra – Rumunia 1:0.
Grupa F
1. kolejka: Litwa – Słowenia 2:2, Słowacja – Anglia 0:1, Malta – Szkocja 1:5;
2. kolejka: Anglia – Malta 2:0, Szkocja – Litwa 1:1, Słowenia – Słowacja 1:0;
3. kolejka: Litwa – Malta 2:0, Słowacja – Szkocja 3:0, Słowenia – Anglia 0:0;
4. kolejka: Anglia – Szkocja 3:0, Malta – Słowenia 0:1, Słowacja – Litwa 4:0;
5. kolejka: Anglia – Litwa 2:0, Szkocja – Słowenia 1:0, Malta – Słowacja 1:3;
6. kolejka: Szkocja – Anglia 2:2, Litwa – Słowacja 1:2, Słowenia – Malta 2:0;
7. kolejka: Malta – Anglia 0:4, Litwa – Szkocja 0:3, Słowacja – Słowenia 1:0;
8. kolejka: Anglia – Słowacja 2:1, Szkocja – Malta 2:0, Słowenia – Litwa 4:0.
Grupa G
1. kolejka: Albania – Macedonia 2:1, Izrael – Włochy 1:3, Hiszpania – Liechtenstein 8:0;
2. kolejka: Macedonia – Izrael 1:2, Włochy – Hiszpania 1:1, Liechtenstein – Albania 0:2;
3. kolejka: Izrael – Liechtenstein 2:1, Albania – Hiszpania 0:2, Macedonia – Włochy 2:3;
4. kolejka: Albania – Izrael 0:3, Liechtenstein – Włochy 0:4, Hiszpania – Macedonia 4:0;
5. kolejka: Włochy – Albania 2:0, Liechtenstein – Macedonia 0:3, Hiszpania – Izrael 4:1;
6. kolejka: Macedonia – Hiszpania 1:2, Izrael – Albania 0:3, Włochy – Liechtenstein 5:0;
7. kolejka: Hiszpania – Włochy 3:0, Izrael – Macedonia 0:1, Albania – Liechtenstein 2:0;
8. kolejka: Liechtenstein – Hiszpania 0:8; Włochy – Izrael 1:0, Macedonia – Albania 1:1.
Grupa H
1. kolejka: Bośnia i Hercegowina – Estonia 5:0 Cypr – Belgia 0:3 Gibraltar – Grecja 1:4;
2. kolejka: Belgia – Bośnia i Hercegowina 4:0, Estonia – Gibraltar 4:0, Grecja – Cypr 2:0;
3. kolejka: Gibraltar – Belgia 0:6, Estonia – Grecja 0:2, Bośnia i Hercegowina – Cypr 2:0;
4. kolejka: Belgia – Estonia 8:1, Cypr – Gibraltar 3:1, Grecja – Bośnia i Hercegowina 1:1;
5. kolejka: Bośnia i Hercegowina – Gibraltar 5:0, Cypr – Estonia 0:0, Belgia – Grecja 1:1;
6. kolejka: Bośnia i Hercegowina – Grecja 0:0, Gibraltar – Cypr 1:2, Estonia – Belgia 0:2;
7. kolejka: Belgia – Gibraltar 9:0, Grecja – Estonia 0:0, Cypr – Bośnia i Hercegowina 3:2
8. kolejka: Grecja – Belgia 1:2, Gibraltar – Bośnia i Hercegowina 0:4, Estonia – Cypr 1:0.
Grupa I
1. kolejka: Chorwacja – Turcja 1:1, Finlandia – Kosowo 1:1, Ukraina – Islandia 1:1:
2. kolejka: Islandia – Finlandia 3:2, Kosowo – Chorwacja 0:6, Turcja – Ukraina 2:2:
3. kolejka: Finlandia – Chorwacja 0:1, Ukraina – Kosowo 3:0, Islandia – Turcja 2:0
4. kolejka: Chorwacja – Islandia 2:0, Turcja – Kosowo 2:0, Ukraina – Finlandia 1:0:
5. kolejka: Turcja – Finlandia 2:0, Chorwacja – Ukraina 1:0, Kosowo – Islandia 1:2;
6. kolejka: Islandia – Chorwacja 1:0, Finlandia – Ukraina 1:2, Kosowo – Turcja 1:4;
7. kolejka: Finlandia – Islandia 1:0, Ukraina – Turcja 2:0, Chorwacja – Kosowo 1:0;
8. kolejka: Islandia – Ukraina 2:0, Turcja – Chorwacja 1:0, Kosowo – Finlandia 0:1.