W losowaniu Ligi Narodów reprezentacja Polski trafiła do jednej grupy z Portugalią i Włochami. Pierwszy mecz w tych rozgrywkach biało-czerwoni rozegrają 7 września na wyjeździe z Włochami.
Liga Narodów, której pierwsza edycja ruszy we wrześniu 2018 roku, to ostatni ze zrealizowanych pomysłów odsuniętego z powodów korupcyjnych byłego prezydenta UEFA Michela Platiniego. Powołanie do życia tych rozgrywek ma ponoć na celu podniesienie poziomu i prestiżu piłki reprezentacyjnej, ale też jest to pomysł na zarobienie przez UEFA jeszcze większych pieniędzy. Dyrektor ds. marketingu europejskiej federacji Giorgio Marchetti oszacował, że wartość marketingowa europejskiej piłki do 2022 roku urośnie do poziomu dwóch miliardów euro. Pieniądze te mają w lwiej części trafić do krajowych federacji, co zwłaszcza dla biedniejszych z nich może być znaczącym zastrzykiem finansowym. Ale czy na pewno trafią?
Nie wszyscy są zachwyceni tym pomysłem. Na przykład Niemcy od początku byli przeciwni Lidze Narodów i twierdzą, że te rozgrywki lezą tylko w interesie UEFA, a odbędą się kosztem klubów i zawodników. Wielu futbolowych ekspertów nie wróży nowym rozgrywkom długiego żywota. Krytycznie ocenia je nawet były prezydent FIFAQ Joseph Blatter. „To oddzielenie się Europy od innych kontynentów. Przez Ligę Europy blokowane będą terminy, w których odbywają się spotkania towarzyskie z drużynami z Azji, Afryki i obu Ameryk” – twierdzi szwajcarski działacz, podobnie jak Platini wyrzucony na margines z powodu korupcji.
Pierwsza edycja Ligi Narodów wystartuje po mundialu w Rosji. Reprezentację Polski czekają cztery mecze, dwa u siebie i dwa na wyjeździe. UEFA przygotowała sześć terminów – dwa we wrześniu, dwa w październiku i tyle samo w listopadzie. Biało-czerwoni 7 września zagrają na wyjeździe z Włochami, 11 października podejmą u siebie Portugalię, trzy dni później Włochów, a zakończą rywalizację 20 listopada wyjazdową potyczką z Portugalią.
Podział Ligi Narodów
Dywizja A:
Grupa A1: Niemcy, Francja, Holandia
Grupa A2: Belgia, Szwajcaria, Islandia
Grupa A3: Portugalia, Włochy, Polska
Grupa A4: Hiszpania, Anglia, Chorwacja
Dywizja B:
Grupa B1: Słowacja, Ukraina, Czechy
Grupa B2: Rosja, Szwecja, Turcja
Grupa B3: Austria, Bośnia i Hercegowina, Irlandia Północna
Grupa B4: Walia, Irlandia, Dania
Dywizja C:
Grupa C1: Szkocja, Albania, Izrael
Grupa C2: Węgry, Grecja, Finlandia, Estonia
Grupa C3: Słowenia, Norwegia, Bułgaria, Cypr
Grupa C4: Rumunia, Serbia, Czarnogóra, Litwa
Dywizja D:
Grupa D1: Gruzja, Łotwa, Kazachstan, Andora
Grupa D2: Białoruś, Luksemburg, Mołdawia, San Marino
Grupa D3: Azerbejdżan, Wyspy Owcze, Malta, Kosowo
Grupa D4: Macedonia, Armenia, Lichtenstein, Gibraltar.