19 maja 2024

Załamał się po porażce

Grecki judoka Ilias Iliadis, mistrz olimpijski z 2004 roku, przegrał swoją pierwszą walkę na igrzyskach w Rio już po 45 sekundach. Zaraz potem 29-letni zawodnik niespodziewanie ogłosił zakończenie sportowej kariery.

Mający gruzińskie korzenie Iliadis dał się poznać sportowemu światu podczas igrzysk w 2004 w Atenach. Wtedy niespełna 18-latek został mistrzem olimpijskim w kategorii 81 kg. Osiem lat później wywalczył brązowy medal w Londynie w wadze 90 kg. Oprócz tego grecki judoka trzykrotnie zdobywał mistrzostwo świata i dwukrotnie mistrzostwo Europy.
W Rio w pierwszym pojedynku zmierzył się z późniejszym brązowym medalistą Chińczykiem Xunzhao Chengiem. „Taki jest sport. Napisałem już swoją historię w judo, a teraz nadszedł czas, aby zakończyć karierę. To były moje ostatnie zawody. Wszystko w życiu ma swój czas – oznajmił Iliadis przed kamerami greckiej telewizji. Jego decyzja wywołała w tym kraju zrozumiałą konsternację.