19 maja 2024

Zmiana lidera

Lech Poznań w 10. kolejce przegrał we Wrocławiu ze Śląskiem 1:2 i stracił prowadzenie w tabeli ekstraklasy. Znakomita passę kontynuuje natomiast beniaminek z Zabrza. W sobotę Górnik zdobył komplet punktów w Szczecinie.

Śląsk Wrocław zanotował ósmy mecz z rzędu bez porażki, pokonując w piątek 2:0 lidera ekstraklasy. Lech z kolei przegrał po serii ośmiu spotkań bez porażki. Początek piątkowego meczu nie zapowiadał takiego rozstrzygnięcia, bo to lechici mieli przewagę i zepchnęli wrocławian do głębokiej defensywy. Sytuacja się zmieniła w 25. minucie, gdy po akcji Jakuba Koseckiego i Mariusza Pawelca Robert Pich precyzyjnym strzałem w róg strzelił pierwszego gola dla Śląska. Trener gości Nenad Bjelica zaczął kontestować decyzje sędziego Pawła Gila i jeszcze w pierwszej połowie wyleciał za to na trybuny, a zanim piłkarze zeszli do szatni na przerwę, arbiter podyktował rzut karny dla gospodarzy za faul na Koseckim, który na upragnioną bramkę zamienił wyrzucony latem przez Bjelicę z Lecha Marcin Robak. I było po zawodach, bo po zmianie stron wynik nie uległ już zmianie.
W Szczecinie rozpędzony zespół Górnika do przerwy przetrzymał napór „Portowców”, wsparty tradycyjnie już przez arbitra, który w 43. minucie dał Pogoni „jedenastkę”. Nic to nie dao, bo Węgier Adam Gyurco szansę zmarnował. Po zmianie stron zabrzanie w 51. minucie objli prowadzenie po golu Mariusza Wieteski, a kwadrans później na 2:0 podwyższył Damian Kądzior. Ekipa Macieja skorży stać było tylko na bramkę honorową, którą w 88. minucie zobył Łukasz Zwoliński. Górnik objął zatem prowadzenie, które mógło mu odebrać tylko Zagłębie, ale musiało wygrać z Sandecją co najmniej 2:0.

Wyniki 10. kolejki

Pogoń Szczecin – Górnik Zabrze 1:2
Gole: Łukasz Zwoliński (88) – Mateusz Wieteska (51), Damian Kądzior (66). Żółte kartki: Ricardo Nunes, Rapa – Ambrosiewicz, Koj. Czerwona kartka: Ambrosiewicz (90., za drugą żółtą). Sędziował: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów: 4548.

Śląsk Wrocław – Lech Poznań 2:0
Gole: Robert Pich (25), Marcin Robak (45 karny). Żółte kartki: Robak, Riera, Chrapek, Kosecki – Situm, Dilaver, Makuszewski. Sędziował: Paweł Gil (Lublin). Widzów: 22075.

Piast Gliwice – Arka Gdynia 0:1
Gol: Rafał Siemaszko (50). Żółte kartki: Valencia, Żivec, Korun – Zbozień. Sędziował: Mariusz Złotek (Stalowa Wola). Widzów: 3850.

Bruk-Bet Nieciecza – Lechia Gdańsk 2:1

Gole: Bartosz Szeliga (47), Gabriel Iancu (90 karny) – Rafał Wolski (60). Żółte kartki: Szeliga, Kupczak – Augustyn. Czerwona kartka: Romario Balde (88., Lechia, za brutalny faul). Sędziował: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów: 2148.

Korona Kielce – Wisła Kraków 2:1
Gole: Maciej Górski (37), Goran Cvijanović (56) – Carlitos (31). Żółte kartki: Kovacević – Cywka, Arsenić. Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 7651.

Niedzielne mecze Zagłębia Lubin z Sandecją Nowy Sącz oraz Jagiellonii Białystok z Legią Warszawa zakończyły się po zamknięciu wydania. Spotkanie Cracovii z Wisłą Płock odbędzie się w poniedziałek.