Bouteflika odejdzie
Abd al-Aziz Buteflika złoży urząd prezydenta Algierii jeszcze przed końcem kadencji, który przypada 28 kwietnia – poinformowała w oficjalnym stanowisku jego kancelaria. Protesty w Algierii nie wygasły. W sieciach społecznościowych, gdzie skrzykują się młodzi demonstranci, opublikowano nowe wezwania do tego, by znów wyjść na ulice. Ich autorzy piszą, że dymisja prezydenta to za mało. Chodzi im o to, by przebudować cały system polityczny w kraju, a nie, by Buteflikę zastąpił ktoś z jego bliskiego otoczenia. Prezydent po udarze mózgu nie tylko nie jest w stanie rządzić krajem, ale też nie chodzi, nie mówi i wymaga asysty przy podstawowych czynnościach życiowych. Faktycznie państwem zarządzali jego bracia i najbliżsi współpracownicy. Algierscy demonstranci zarzucają całej rządzącej elicie oderwanie od rzeczywistości i niezrozumienie aktualnych problemów kraju.
NATO ostrzega Rosję
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że ministrowie spraw zagranicznych państw sojuszu podczas nadchodzących rozmów w Waszyngtonie przy okazji obchodów 70-lecia Paktu omówią dalsze kroki w zakresie Traktatu o Likwidacji Rakiet Średniego i Krótkiego Zasięgu (INF), jak również Morza Czarnego. Stoltenberg twierdzi, że Moskwa nadal narusza traktat INF, pomimo wezwań do powrotu do przestrzegania traktatu, rozbudowuje swój system rakietowy i rozmieszcza pociski 9M729 w Europie. Przypomniał także, że NATO zintensyfikowało już swoją obecność na Morzu Czarnym.
Przeciwko decyzji Trumpa
W Tunisie obradowała Liga Arabska, która nie godzi się na posunięcie USA przyznające Izraelowi zwierzchność nad syryjskimi Wzgórzami Golan. Jej członkowie będą apelować do Rady Bezpieczeństwa ONZ o rezolucję potępiającą tę decyzję. W końcowym oświadczeniu państwa Ligi ponowiły ofertę dyplomatyczną złożoną Izraelowi już w 2002 r. w ramach tzw. Arabskiej Inicjatywy Pokojowej, czyli uznanie Państwa Żydowskiego w zamian za wycofanie przez nie sił wojskowych ze wszystkich ziem okupowanych przez nie od 1967 r.
Turcja nie dostanie F-35
Pentagon zawiesił dostarczenie Turcji wyposażenia związanego z zakupem myśliwców V generacji produkowanych przez koncern Lockheed-Martin – donosi agencja Reuters. Warunkiem odblokowania dostaw ma być rezygnacja przez Ankarę z zakupu rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-400. Kilka dni wcześniej turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu podtrzymał decyzję jego rządu, aby sfinalizować transakcję zakupu rosyjskiego sprzętu. Amerykanie starali się wyperswadować Ankarze ten pomysł, oferując droższy system „Patriot”, ale oferta ta była ważna tylko do końca marca.
Brexit nie będzie renegocjowany
– zapowiada unijny negocjator Michel Barnier. Tymczasem Izba Gmin odrzuciła wszystkie alternatywne w stosunku do umowy zawartej przez rząd propozycje formuły wyjścia z UE.
Świat nie nadąża produkowań prąd
Z opracowania Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wynika, że światowe zużycie energii w 2018 r. wzrosło prawie dwukrotnie szybciej niż średnie tempo zanotowane od 2010 r.
Konflikt nadal trwa
Zarówno Indie jak i Pakistan wzajemnie oskarżają się o „niesprowokowane” ataki. W rezultacie w Kaszmirze dochodzi do ciągłej wymiany ognia pomiędzy armiami obu krajów.
Zełenski oficjalnie przed Poroszenką
Do drugiej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie przechodzą Wołodymyr Zełenski i obecny prezydent Petro Poroszenko, poinformowała Centralna Komisja Wyborcza.