Nie wyda się dobrowolnie
Szef demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange odmówił zgody na dobrowolną ekstradycję do Stanów Zjednoczonych, gdzie grozi mu proces w związku z ujawnieniem tajemnic państwowych. Do uwolnienia Assange’a wezwali eksperci Grupy Roboczej ds. Arbitralnych Aresztowań ONZ. Wskazali oni, że wyrok 50 tygodni pozbawienia wolności za drobne wykroczenie, jakim było niestawienie się w sądzie jest nieproporcjonalny.
I po puczu…
Samozwańczy prezydent Wenezueli Juan Guaidó w wywiadzie dla „The Washington Post” przyznał, że podjęta w ostatni wtorek próba zamachu stanu w Wenezueli nie powiodła się. A przy okazji wskazał, że teraz następnym możliwym krokiem by mogła być amerykańska interwencja. Z takim rozwojem sytuacji liczy się także prezydent Wenezueli Nicolás Maduro, który zaapelował do wojskowych, aby byli gotowi do obrony, jeśli Amerykanie dokonają inwazji. Maduro powiedział też, że amerykański wywiad przekupuje wojskowych, aby zniszczyć siły zbrojne kraju od środka. Możliwości interwencji wojskowej USA nie wyklucza także amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.
Spokojniejszy „Akt XXV”
Kolejny weekend protestów Żółtych Kamizelek przeszedł w spokoju – nieporównywalnym z tym, co działo się kilka dni temu podczas paryskiej demonstracji pierwszomajowej. W Paryżu głównym wydarzeniem podczas XXV Aktu był marsz przez X i XI dzielnicę miasta, trasą mijającą kilka szpitali. Z jednej strony był to gest szczególnej solidarności pod adresem pracowników medycznych (część z nich właśnie strajkuje) oraz obywateli, którym ubóstwo utrudnia dostęp do pomocy lekarskiej. Według danych MSW, bez wątpienia, jak pokazuje praktyka, zaniżonych, we Francji demonstrowało dziś niecałe 19 tys. osób, z czego 1500 w Paryżu. Same Żółte Kamizelki wyliczyły liczbę demonstrantów na nieco ponad 40 tys. i udowadniają prawdziwość swoich szacunków.
Silni stracili
Partia Konserwatywna i Partia Pracy poniosły straty – po ok. 7 proc. – w wyborach do części brytyjskich samorządów. Na trzecim miejscu uplasowała się Partia Liberalnych Demokratów z poparciem 19 proc. Najlepszy wynik w historii zanotowali Zieloni. Sukces Liberalnych Demokratów stanowić może również wskaźnik opinii Brytyjczyków w stosunku do brexitu. O ile tak torysi laki labourzyści są podzieleni, liberani demokraci konsekwentnie trwają przy stanowisku, aby Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej.
Godzina przy słuchawce na szczycie
Tyle czasu rozmawiali przez telefon prezydenci Rosji i USA. Zarówno komunikat wydany przez Kreml, jak i informacja opublikowana przez Biały Dom po rozmowie, brzmią entuzjastycznie.
Dymisja za przeciek
Brytyjski minister obrony Gavin Williamson stracił stanowisko, gdy wewnętrzne śledztwo wykazało, że był źródłem przecieków w sprawie związanej z chińskim koncernem Huawei.
Nowy dowódca NATO w Europie
Został nim generał amerykańskiego lotnictwa Tod Wolters. Wcześniej dowodził amerykańskimi siłami powietrznymi w Europie i Afryce. Wolters zastąpił generała Curtisa M. Scaparottiego.
Koronacja po dwóch i pół roku
Rama X objął obowiązki króla Tajlandii na śmierci ojca w październiku 2016 r. Trzy dni przed koronacją władca ożenił się po raz trzeci – ze swoją byłą ochroniarką (w stopniu generała).