Artykuł partnerski
BRICS to grupa największych wschodzących gospodarek świata, a nazwa pochodzi od pierwszych liter państw członkowskich: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA (South Africa po angielsku).
Organizacja powstała w 2006 r., a wśród jej celów najważniejsze to przyspieszenie wzrostu gospodarczego krajów rozwijających się, uniezależnienie gospodarcze od krajów wysoko rozwiniętych czy zwiększenie możliwości negocjacyjnych państw rozwijających się w stosunku do światowych potęg. Państwa założycielskie były cztery, RPA przystąpiło do Grupy w 2011 r. i to właśnie kwestia dalszego rozszerzenia BRICS będzie najważniejszym tematem obrad w Johannesburgu. Jednak zdania co do kryteriów i zasad dalszego rozszerzenia są w grupie rozbieżne, stąd obrady, toczone za zamkniętymi drzwiami, mogą być burzliwe.
W ramach BRICS przyjęta jest zasada rotacyjnego rocznego przywództwa. Obecnie Grupie przewodzi RPA i Szczyt przygotowano u najmłodszego z członków tej organizacji. W RPA oczekiwanych jest 15 głów państw. Zabraknie prezydenta Rosji, która reprezentowana będzie przez ministra spraw zagranicznych Sergieja Ławrowa.
Rzecznikiem powiększenia Grupy są Chiny, które chcą dać szansę innym krajom rozwijającym się na zwiększanie własnej atrakcyjności i poprawę ich sytuacji gospodarczej. Kraje globalnego południa będą mogły jednocześnie korzystać z doświadczeń większych i bogatszych partnerów. Podobnie, jak to miało miejsce po przystąpieniu do BRIC (to pierwotna nazwa grupy) RPA. Zainteresowanie akcesją wyraziło ponad 40 krajów, w tym Arabia Saudyjska, Iran, Argentyna, Indonezja. Spekuluje się jednak obecnie o powiększeniu BRICS o 19 nowych członków.
Państwa BRICS obejmują 40% populacji świata i są odpowiedzialne za ponad 25% globalnej ekonomii. Grupa oferuje alternatywę dla wzajemnej komunikacji uprawianej poprzez kanały dyplomatyczne, które są postrzegane jako zdominowane przez tradycyjne Zachodnie potęgi oraz pozwala na cywilizacyjny dialog – BRICS łączy kraje wywodzące się z różnych kręgów kulturowych, co sprzyja budowaniu silniejszej pozycji podczas międzynarodowych rozmów.
Poza szczytem chiński przywódca Xi Jinping prowadzić będzie rozmowy bilateralne z prezydentem RPA Ramaphosą, ale wizyta Xi w Afryce będzie też okazją do pierwszego spotkania w ramach Dialogu Przywódców Chin i Afryki, któremu Xi z gospodarzem, prezydentem RPA, będzie również współprzewodniczył.
Pozostałe kwestie, które znajdują się na agendzie Szczytu to dyskusja na aktualne tematy geopolityczne oraz rozwój handlu i infrastrutury.
Szczyt w Johannesburgu potrwa od 22-24 sierpnia. Będzie to pierwsze spotkanie szefów państw BRICS od początku pandemii COVID-19.