Artykuł partnerski – China Media Group
30 lipca, on-line, odbył się dialog pt.: „Globalne możliwości pogłębienia chińskich reform w Nowej Erze”, zorganizowany przez Chińską Grupę Mediów (China Media Group – CMG). Były wicepremier RP – Janusz Piechociński wygłosił przemówienie przez wideo. W wydarzeniu wzięli udział: były Konsul Generalny RP w Szanghaju – Sylwester Szafarz, były Redaktor Naczelny dziennika „Trybuna” – Piotr Gadzinowski, prezes TPPCh – Agnieszka Wu-Skawińska i kierowniczka Katedry Języka Polskiego na Wydziale Języków i Kultur Europejskich Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych – Li Yinan.
Janusz Piechociński podkreślał znaczenie strategicznej współpracy i przyjacielskich relacji między oboma krajami. Polska z radością przyjmuje pozytywne wyniki gospodarki chińskiej, która osiągnęła ponad 5% wzrostu w pierwszej połowie roku. Jedwabny szlak kolejowy funkcjonuje sprawnie, ponad 10 tysięcy pociągów pokonuje trasę z Chin do Polski w krótszym czasie niż w ubiegłym roku. Rosnąca liczba chińskich inwestorów i firm w Polsce, w tym około 3,5 tysiąca firm prowadzonych przez chińskich obywateli, przyczynia się do wzrostu relacji handlowych.
Były wicepremier powiedział, że niedawna wizyta zastępcy dyrektora Wydziału Międzynarodowego KC KPCh – Chen Zhou w Warszawie była okazją do przedstawienia programu modernizacji Chin, który skupia się na człowieku i wspólnocie narodowej.
Sylwester Szafarz powiedział, że dokument przyjęty na III Plenum jest nowatorski i stanowi nowy etap w chińskiej polityce. Zawiera kompleksowe wytyczne dotyczące reform we wszystkich dziedzinach życia: społeczno-gospodarczej, partyjnej, politycznej, ideologicznej itp. Dodał, że przewodniczący Xi Jinping jest kluczową postacią stojącą za tymi zmianami, nadzorującą ich wprowadzanie oraz kontrolującą realizację wytycznych.
Były Konsul Generalny podkreślił, że Polska, znajdująca się na nowym Jedwabnym Szlaku, ma unikalną okazję do rozwijania współpracy z Chinami w kontekście globalnych projektów infrastrukturalnych i handlowych. Polska może uczestniczyć w chińskich projektach naukowo-technicznych, w tym kosmicznych, korzystając ze swojego doświadczenia i technologii. A Polska, będąc częścią Unii Europejskiej, powinna dążyć do pogłębienia współpracy z Chinami, aby zrównoważyć różnice w potencjale gospodarczym. Jego zdaniem, rozwój Chin stanowi zarówno szansę, jak i wyzwanie dla Polski i Unii Europejskiej, wymagając strategicznego podejścia do współpracy.
Piotr Gadzinowski powiedział, że Polacy są szczególnie zainteresowani współpracą z Chinami w zakresie nowych technologii, energii odnawialnej i ochrony klimatu. Istnieje chęć współpracy w obszarach takich jak produkcja samochodów elektrycznych i wymiana technologiczna.
Dodał, że zniesienie obowiązku wizowego przez Chiny ułatwi kontakty międzyludzkie i handlowe. Polskie firmy, w tym start-upy, pragną aktywnie działać na rynku chińskim, jednak muszą lepiej zrozumieć specyfikę chińskiego biznesu. Ważnym elementem jest także rozwój i modernizacja połączenia kolejowego w ramach projektu Pasa i Szlaku.
Zaznaczył też, że promowanie wymiany studentów oraz liderów przedsiębiorstw jest kluczowe dla lepszego zrozumienia i współpracy między krajami. Proponowana jest intensyfikacja wymiany kulturalnej, co może przyczynić się do zrozumienia różnic kulturowych i budowy akceptacji. Aby współpraca była skuteczna, musi obejmować zarówno deklaracje polityczne, jak i działania na poziomie społeczeństwa i organizacji.
Pod koniec czerwca, podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Chinach, obie strony zgodziły się opracować i aktywnie realizować Plan działania na rzecz wzmocnienia wszechstronnego partnerstwa strategicznego między Polską a Chinami (2024–2027). Strony potwierdziły, że priorytetowo będą traktować współpracę w następujących dziedzinach: gospodarka, handel i inwestycje; sieć połączeń; nauka, technologia i zielony rozwój oraz wymiana międzyludzka. Obecni na spotkaniu goście jednogłośnie uznali i pozytywnie ocenili priorytetowe obszary współpracy między Polską a Chinami określone w planie działania, zwłaszcza w zakresie wymiany międzyludzkiej.
Li Yinan podkreśliła, że wymiana i współpraca w dziedzinie szkolnictwa wyższego między dwoma krajami ma długą historię. Już od lat 50. XX wieku oba kraje zaczęły wymianę studentów, co położyło fundamenty pod współpracę edukacyjną. Obecnie współpraca ta rozwija się w pełni, obejmując różne formy, takie jak wymiana studentów, wizyty uczonych, wspólne programy edukacyjne i szkoły letnie. Piotr Gadzinowski wskazał na potrzebę ustanowienia programu wymiany studenckiej między Polską a Chinami, wzorowanego na programie Erasmus Unii Europejskiej, aby promować wymianę kulturalną i edukacyjną oraz pogłębiać wzajemne zrozumienie między narodami obu krajów.
Agnieszka Wu-Skawińska wyraziła nadzieję, że poprzez realizację planu działania uda się dalej promować przyjazną wymianę i współpracę między Polską a Chinami. Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Chińskiej, od momentu założenia w 1958 roku, konsekwentnie realizuje misję promowania przyjaźni między Polską a Chinami. W tym roku, z okazji 75. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chinami, TPPCh wraz Redakcją Polską CMG organizuje konkurs fotograficzny „Polska i Chiny w Nowej Erze – 75 lat stosunków polsko-chińskich”. Celem konkursu jest zachęcenie polskich internautów do lepszego zrozumienia chińskiego społeczeństwa, kultury i historii poprzez prezentację zdjęć dokumentujących zmiany zachodzące w relacjach polsko-chińskich na przestrzeni lat.