Artykuł partnerski
Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin (KPCh) XX Kadencji, podczas III Plenum, odbywającego się od poniedziałku do czwartku w Pekinie, przyjął decyzję w sprawie dalszego kompleksowego pogłębienia reform w celu przyspieszenia modernizacji w chińskim stylu.
Posiedzeniu przewodniczyło Biuro Polityczne KC KPCh. Jak wynika z opublikowanego w czwartek komunikatu, sekretarz generalny Komitetu Centralnego KPCh Xi Jinping wygłosił podczas posiedzenia ważne przemówienia.
Na posiedzeniu wysłuchano i omówiono sprawozdanie z pracy Biura Politycznego, przedstawione przez Xi Jinpinga w imieniu Biura Politycznego, a także rozpatrzono i przyjęto Decyzję Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin w sprawie dalszego kompleksowego pogłębiania reform w celu przyspieszenia modernizacji w chińskim stylu. Xi Jinping przedstawił uwagi wyjaśniające do projektu tej uchwały.
Jak wynika z komunikatu, ogólnymi celami dalszego pogłębiania kompleksowych reform jest dalsze doskonalenie i rozwój systemu socjalizmu o chińskiej specyfice oraz modernizacja chińskiego systemu i zdolności do zarządzania.
„Do 2035 r. zakończymy, pod każdym względem, budowę socjalistycznej gospodarki rynkowej o wysokim standardzie, ulepszymy system socjalizmu o chińskiej specyfice, ogólnie zmodernizujemy nasz system i zdolności do zarządzania oraz zasadniczo zrealizujemy modernizację socjalistyczną” – stwierdzono.
Zauważono, że wszystko to stworzy solidny fundament pod przekształcenie Chin, pod każdym względem, do połowy obecnego stulecia, w wielki, nowoczesny, kraj socjalistyczny.
Zadania reformatorskie określone w uchwale zostaną zakończone do 2029 roku, kiedy Chińska Republika Ludowa będzie obchodzić 80. rocznicę powstania – czytamy w komunikacie.
Dodano, że Komitet Centralny KPCh systematycznie planuje dalsze pogłębianie w sposób kompleksowy reform.
Budując socjalistyczną gospodarkę rynkową o wysokich standardach, należy lepiej wykorzystać rolę rynku, wspierać bardziej sprawiedliwe i dynamiczne otoczenie rynkowe oraz zapewnić jak najbardziej efektywną i produktywną alokację zasobów. Ograniczenia rynkowe zostaną zniesione, przy jednoczesnym zapewnieniu skutecznej regulacji, która pozwoli lepiej utrzymać porządek na rynku i zaradzi niedoskonałościom rynku – czytamy w komunikacie.
W sprawie wsparcia wysokiej jakości rozwoju, w komunikacie wezwano do pogłębienia reform strukturalnych po stronie podaży, ulepszenia mechanizmów zachęt i ograniczeń, w celu wsparcia wysokiej jakości rozwoju oraz stworzenia nowych czynników napędzających i mocnych stron umożliwiających realizację wzrostu.
„Udoskonalimy, zgodnie z lokalnymi warunkami, instytucje i mechanizmy wspierania nowych jakości sił wytwórczych, wspierać będziemy pełną integrację gospodarki realnej z gospodarką cyfrową, rozwój sektora usług, modernizacje infrastruktury oraz wzmacniać będziemy odporność i bezpieczeństwo łańcucha przemysłowego i łańcucha dostaw” – stwierdzono.
Wspierając wszechstronną innowację, Partia pogłębi kompleksową reformę edukacji, strukturalną reformę naukowo-technologiczną oraz reformy instytucjonalne, które wspierać będą utalentowanych ludzi.
W ramach poprawy makroekonomicznego zarządzania, w komunikacie wezwano do kontynuowania skoordynowanych reform w sektorze fiskalnym, podatkowym, finansowym i innych głównych sektorach oraz do zwiększenia spójności orientacji polityki makroekonomicznej z usprawnieniem krajowego systemu strategicznego planowania i mechanizmami koordynującymi polityki.
W kwestii zintegrowanego rozwoju obszarów miejskich i wiejskich, Partia musi promować równą wymianę i dwukierunkowy przepływ czynników produkcji pomiędzy miastami i wsiami, aby zmniejszyć dysproporcje między nimi i wspierać ich wspólny dobrobyt oraz rozwój. Dodano, że zostanie pogłębiona reforma systemu gruntowego.
Opisując otwarcie jako „cechę definiującą chińską modernizację”, w komunikacie stwierdzono, że Partia „będzie nieustannie poszerzać otwarcie instytucjonalne, pogłębiać reformy strukturalne handlu zagranicznego, będzie dalej reformować systemy zarządzania inwestycjami przychodzącymi i wychodzącymi, ulepszać planowanie otwarcia regionalnego” i usprawniać oraz udoskonalać mechanizmy wysokiej jakości współpracy w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku.