Zwolennicy ochrony przyrody mogą być zadowoleni po głosowaniu na 19. spotkaniu Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem w Panamie, na którym delegaci ze 183 krajów i Unii Europejskiej głosowali za szeroko zakrojoną ochroną gatunków rekinów.
Rezolucja znacznie ograniczy możliwości przemysłu rybnego dotyczące handlu płetwami rekinów. Każdego roku sprzedaje się płetwy o wartości około 500 milionów dolarów, aby wyprodukować z i nich zupę. Pomimo tego, że zupę z płetwy rekina definiuje się jako prawie pozbawioną smaku i galaretowatą, jest ona uważana za przysmak przez bogaczy, który bywa podawany często na ich weselach i drogich bankietach. – szczególnie w Japonii, Hongkongu i na Tajwanie. Za około kilogram płetwy rekina płaci się nawet 1000 dolarów.
Przełom w ochronie przyrody
Na dziewiętnastym spotkaniu stron tzw. konwencji waszyngtońskiej przegłosowano ochronę 54 kolejnych gatunków rekinów, w tym żarłaczy tygrysiego, tępogłowego i błękitnego — jednych z najbardziej pożądanych przez handlarzy płetw. Ochroną zostanie objęte również sześć gatunków rekinów młotów.
Rekiny zostaną teraz wymienione w Załączniku II CITES, czyli ich płetwy obejmie niemal całkowite wyłączenie handlu, chyba że jest on ściśle regulowany i zrównoważony. Powinno to drastycznie ograniczyć ten lukratywny i okrutny proceder.
Załącznik II obejmuje gatunki, które – choć nie są jeszcze zagrożone nieuchronnym wyginięciem – mogą stać się zagrożone, jeśli handel nie będzie ściśle reglamentowany. Aby ułatwić skuteczniejsze kontrolowanie tych gatunków, do załącznika można również dodać gatunki podobne, które wyglądają podobnie do gatunków zagrożonych.
Louis Aguirre, dziennikarz z Florydy zajmujący się kwestiami środowiskowymi, okrzyknął najnowsze ustalenia konwencji waszyngtońskiej „najsilniejszą ochroną rekinów w historii”.
Shirley Binder uczestniczka spotkania z Panamy będąca na ty powiedziała Agence France Presse, że do 90 proc. rekinów na rynku płetw będzie teraz chronionych.
„To przełomowe głosowanie jest zwieńczeniem dekady postępów dotyczących ochrony rekinów w ramach CITES” – powiedział w oświadczeniu Luke Warwick, dyrektor ds. ochrony rekinów i płaszczek w Wildlife Conservation Society. „Teraz niezrównoważony handel płetwami rekinów zostanie ostatecznie w pełni uregulowany”.
Skala kryzysu jest ogromna
Wynik głosowania oznacza, że członkowie CITES „zaczynają pojmować skalę kryzysu, przed którym stoi świat przyrody” – powiedział Matthew Collis, wiceprezes ds. ochrony Międzynarodowego Funduszu na rzecz Dobrostanu Zwierząt.
„Ponad milion gatunków jest zagrożonych wyginięciem, jeśli nie zmienimy swojego sposobu, w jaki traktujemy dziką przyrodę” – powiedział Collis. „Nadmierna eksploatacja gatunków, w tym poprzez handel międzynarodowy, jest kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do upadku wielu gatunków”.
Podczas dwutygodniowego szczytu kraje członkowskie CITES głosowały również za wzmocnieniem ochrony płaszczki, szklanych żab, krokodyli i niektórych gatunków żółwi.
ALF/PAP