微信图片_20210816110933
Czy możesz sobie wyobrazić, że w jednym mieście znajduje się ponad 6000 świątyń lub kościołów różnych religii? Ponad 800 lat temu chiński literat Zhu Xi napisał w swoim wierszu: „Miasto to, nazywano w czasach starożytnych Królestwem Buddy, na każdej ulicy było tam wielu bogów.” To miasto, w którym współistniało obok siebie wiele religii, to Quanzhou. Dlatego nazywa się je „Muzeum Religii Świata”.
Quanzhou położone jest w Fujian, nadmorskiej południowej chińskiej prowincji. W mieście tym czuć atmosferę religijną z czasów antycznych. W czasach panowania dynastii Song i Yuan (od około X wieku do XIV wieku) rozwijały się w Quanzhou buddyzm, taoizm i różne inne światowe i lokalne religie. W jaki sposób obce religie znalazły przyjazny grunt do rozwoju w tym mieście?
Wszystko to zasługa Morskiego Jedwabnego Szlaku. Ze względu na swoje wyjątkowe położenie geograficzne, Quanzhou połączone było z lądem sięcią kanałów wodnych, z morzem łączył miasto duży port zdolny do przyjmowania statków oceanicznych. Od IX do X wieku w środkowych Chinach toczyły się ciągle wojny. Morski Jedwabny Szlak stopniowo zastępował niebezpieczną z powodu wojen drogę lądową i stał się głównym szlakiem handlu międzynarodowego łączącym Europę i Azję. W Quanzhou zaczynał się początek Morskiego Jedwabnego Szlaku, a miasto stało się w tym czasie jednym z największych międzynarodowych portów handlowych na świecie. Włoski podróżnik Marco Polo tak opisał Quanzhou w swojej książce: „Port Zayton znajduje się właśnie w tym mieście i wszystkie statki przewożące wartościowe towary zakotwiczone są w tym porcie. Ten port często odwiedzany jest przez zagranicznych kupców, więc liczba zgromadzonych tu towarów jest niesamowita.”
Do Quanzhou przyjeżdżali licznie kupcy z Europy, Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej, którzy oprócz cennych towarów przywozili także własne zwyczaje i wierzenia. Ludzie z różnych kultur prowadzili w tym mieście trwającą przez wiele lata wymianę gospodarczą, w trakcie której się poznawali. Dlatego pozostawiło tutaj swoje ślady ponad 30 różnych religii, w tym chrześcijaństwo, islam, manicheizm i hinduizm.
Gęsta zabudowa budowli religijnych sprawia wrażenie, że obok siebie „mieszkają” bogowie z wielu rozmaitych religii. Na przykład na obszarze starego miasta, obejmującym kilka kilometrów kwadratowych, znajduje się chrześcijański kościół Quannantang, buddyjska świątynia Kaiyuan, islamski meczet Qingjing, świątynia konfucjańska, taoistyczna świątynia Guanyue i świątynia wierzeń ludowych o nazwie Pałac Tianhou. W tej niewielkiej strefie można przekonać się, że Quanzhou jest rzeczywiście „Muzeum Religii Świata”.
Świątynia Kaiyuan znajduje się w najbardziej ruchliwym miejscu starego miasta. Kilka wiekowych drzew tępego fikusa oddziela świat świecki od podniosłej atmosfery świątyni buddyjskiej. W świątyni nie słychać żadnego ulicznego hałasu. Drzewa te jednak nie blokowały przenikania się z innymi religiami. Kamienne stopnie i filary głównego pawilonu zostały udekorowane wyrzeźbionymi postaciami ludzi i zwierząt w stylu hinduskim. Na belkach w świątyni znajduje się wiele drewnianych kolorowych postaci, których skrzydła nawiązują do podobizn chrześcijańskich aniołów.
Na wschód od świątyni Kaiyuan, tylko 10 minut spacerem, znajduje się chrześcijański kościół Quannantang. Został zbudowany w 1867 roku. Kiedyś był największym kościołem w prowincji Fujian, dziś nadal jest on centrum chrześcijańskiej działalności w mieście Quanzhou. Na oficjalnej stronie internetowej kościoła Quannantang można przeczytać, że kościół ten ma ponad 6000 parafian i często organizowane są w nim różne nabożeństwa religijne.
Świątynia Guanyue jest świątynią taoistyczną, ale ciekawostką jest to, że czczeni w niej bogowie byli prawdziwymi postaciami historycznymi. Są to: Guan Yu i Yue Fei, sławni w starożytności generałowie. Ludzie modlą się do nich o pokój i bogactwo. W wierzeniach taoistycznych wiele wybitnych postaci historycznych staje się bogami po śmierci, co jest bardzo bliskie wierzeniom ludowym. Na przykład Konfucjusz jest bogiem edukacji i kultury. Co roku w świątyniach konfucjańskich w całych Chin odbywają się ceremonie poświęcone kultowi Konfucjusza. Przed egzaminami wstępnymi na uniwersytet, ogromna liczba kandydatów i ich rodzice udaje się do świątyni konfucjańskich, aby modlić się o powodzenie podczas egzaminu. Jeśli będziesz podróżował pociągiem dużej prędkości w prowincji Fujian, a pasażerem siedzącym obok Ciebie będzie przepiękny posąg bogini, nie zdziw się. Będzie to bogini morza Mazu, w którą wierzą mieszkańcy południowo-wschodniego wybrzeża Chin. Mazu podróżuje do innych miast, aby wziąć tam udział w uroczystościach religijnych. Jej oryginalne imię brzmiało Lin Mo, była odważną i inteligentną dziewczyną, która ponad tysiąc lat temu mieszkała w Putian, w prowincji Fujian. Jest boginią czczoną w Pałacu Tianhou w Quanzhou.
Niecałe 300 metrów od świątyni Guanyue znajduje się islamski meczet Qingjing. Właśnie Quanzhou było początkowym przystankiem dla rozwoju religii islamskiej w Chinach. W Lingshan w Quanzhou znajduje się „trzeci najważniejszy grobowiec i święte miejsce islamu w świecie”, który był świadkiem życia obcych grup etnicznych osiadłych w tym mieście. W czasach największej wymiany handlowej, wielu Arabów osiedlało się tutaj i zawierało związki małżeńskie z miejscowymi. Potomkowie pochodzący z tych związków tworzą obecnie populację ponad 60 tysięcy osób. Meczet Qingjing został zbudowany przez Arabów, którzy przybyli do Quanzhou w XI wieku i jest to najstarsza zachowana budowla islamska w Chinach. Świątynia ta i sąsiadująca z meczetem świątynia Guanyue są domem dla dwóch religii zrodzonych w zupełnie odmiennych kręgach kulturowych. To naprawdę cudowna rzecz, że wyznawcy obu tych religii potrafili żyć w harmonii i zgodzie przez tysiąc lat.
Współistnienie wielu wyznań i religii jest wizytówką Quanzhou. Miasto Zayton zawsze miało otwarty i wolny stosunek do wszystkich religii. Silna tolerancja i różnorodność sprawiają, że jest to przestrzeń przyjazna dla każdej kultury. W Quanzhou odnajdziemy ślady wszystkich głównych religii występujących na świecie. Można powiedzieć, że bez względu na to, jaką religię wyznajesz, twoja dusza znajdzie swoje miejsce w Quanzhou. Religie te nie zamykają się, lecz rozwijają poprzez wzajemne uczenie się od siebie. Niektórzy uczeni uważają, że już tysiąc lat temu Quanzhou charakteryzowało się ogromną wielokulturowościa, tak charakterystyczną dla współczesnych metropolii.
25 lipca, podczas 44. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, Quanzhou „Światowe centrum chińskiego handlu oceanicznego w czasach dynastii Song i Yuan” zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ludzie z różnych państw, kultur i grup etnicznych przełamując bariery czasu i przestrzeni, żyli razem, w harmonii, w Quanzhou, ucząc się wzajemnie od siebie i przekazując z pokolenia na pokolenie poszanowanie dla innych kultur i religii. Duch wzajemnego szacunku i tolerancji, którego dowodem jest historyczna zabudowa Quanzhou, w dalszym ciągu istnieje w tym tętniącym życiem regionie i jest głęboko zakorzeniony w codziennym życiu mieszkańców.