Artykuł partnerski
Decyzja Japonii o rozpoczęciu zrzutu skażonej radioaktywnie wody do morza nie tylko wywołuje oburzenie Chin, ale i pociąga za sobą pierwsze konsekwencje dla japońskiej gospodarki.
Pomimo poważnych wątpliwości i sprzeciwu społeczności międzynarodowej rząd japoński podjął jednostronnie decyzję o rozpoczęciu od 24 sierpnia zrzutu zanieczyszczonej radioaktywnie, w wyniku awarii nuklearnej w Fukushimie, wody do oceanu. Chiny stanowczo się temu sprzeciwiają i zdecydowanie potępiają decyzję Japonii i żądają od od strony japońskiej zaprzestania tego niewłaściwego działania.
Rzecznik chińskiego MSZ przekazał, że zrzut skażonej radioaktywnie wody z Fukushimy stanowi poważny problem bezpieczeństwa jądrowego w skali świata i w żadnym wypadku nie jest wyłącznie prywatną sprawą Japonii.
Oceany są wspólną własnością całej ludzkości, tymczasem Japonia przeniosła ryzyko na cały świat, stała się niszczycielem środowiska ekologicznego i globalnym trucicielem oceanów. Pogwałciła nie tylko międzynarodowe zobowiązania prawne, ale też prawa do zdrowia, zdrowego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego obywateli wszystkich krajów, tym samym przyjmując na siebie potępienie społeczności międzynarodowej.
Chiński rząd, który zawsze trzyma się zasady, że ludzie są najważniejsi podejmie wszelkie niezbędne środki w celu ochrony bezpieczeństwa żywności i zdrowia Chińczyków. Jednym z takich środków jest decyzja Głównego Urzędu Celnego Chin o całkowitym zawieszeniu importu produktów wodnych pochodzących z Japonii, która zaczyna obowiązywać od 24 sierpnia 2023 r.
Chińskie władze celne są bardzo zaniepokojone ryzykiem skażenia radioaktywnego japońskiej żywności i produktów rolnych eksportowanych do Chin. Główny Urząd Celny Chin będzie monitorować sytuację i dynamicznie dostosowywać odpowiednie środki regulacyjne, aby zapobiec ryzyku niesionemu przez zrzut wody skażonej nuklearnie dla zdrowia obywateli i bezpieczeństwa żywności w Chinach.