Republika Południowej Afryki stanie się pierwszym krajem afrykańskim, który wprowadzi wspólny urlop rodzicielski po orzeczeniu Sądu Najwyższego zgodnie z którym oboje rodziców musi mieć prawo do urlopu po urodzeniu dziecka lub w przypadku adopcji.
Jak wynika z artykułu opublikowanego przez brytyjski The Guardian wyrok pozwala rodzicom wybrać w jaki sposób podzielić między siebie cztery miesiące urlopu rodzicielskiego. Politycy mają teraz dwa lata na dopracowanie i rozwinięcie prawa.
Do tej pory matki otrzymywały urlop w wymiarze czterech miesięcy, a ojcowie/partnerzy – maksymalnie 10 dni. Działacze z radością powitali tę decyzję, nazywając ją „znaczącym kamieniem milowym”.
Wessel van den Berg z organizacji Equimundo zajmującej się równością płci powiedział brytyjskiemu dziennikowi: „Podnosi to poprzeczkę w zakresie urlopu dla rodziców w wspaniały sposób. Jestem podekscytowany, że nasze prawo staje się bardziej zgodne z naszą konstytucją.” Dodał, że wyrok uwydatnił potrzebę dalszych reform w celu dostosowania wspólnego urlopu rodzicielskiego do realiów życia w Republice Południowej Afryki.
Nkululeko Mbuli z ruchu Embrace wspierającego matki stwierdziła, że polityka ta jest krokiem we właściwym kierunku, ale „nadal nie do końca uwzględnia matki”.
Podkreśliła, że wyrok wydany w zeszłym miesiącu przenosi odpowiedzialność za urlop na jednostki zamiast „budować system opiekuńczy”. Osoby bezrobotne i pracujące w niestabilnych warunkach zatrudnienia zostały wykluczone.
Urlopy rodzicielskie w Afryce trwają zazwyczaj od 8 do 14 tygodni. Jednak niektóre kraje dopuszczają tylko od dwóch do trzech dni urlopu.
tg/jm