Artykuł partnerski – China Media Group
Agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) wpisała Święto Wiosny – społeczne praktyki narodu chińskiego z okazji tradycyjnego nowego roku – na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.
Decyzja została podjęta podczas 19. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła się w Paragwaju w dniach 2-7 grudnia. Komitet docenił Festiwal ze względu na szeroki wachlarz rytuałów i unikalne elementy kulturowe, które angażują całe chińskie społeczeństwo.
UNESCO podkreśliło, że Święto Wiosny, wyznaczające początek tradycyjnego chińskiego Nowego Roku Księżycowego, obejmuje różne praktyki społeczne, w tym modlitwy o szczęście i spotkania rodzinne. Znajdują się tu również zajęcia zaplanowane przez starszych oraz uroczyste wydarzenia publiczne organizowane przez społeczności.
Zgodnie z dokumentacją UNESCO, tradycyjna wiedza i zwyczaje związane ze Świętem Wiosny są przekazywane nieformalnie w rodzinach i społecznościach, a także formalnie poprzez system edukacji. Kunszt i umiejętności artystyczne związane z Festiwalem są przekazywane poprzez praktyki zawodowe, promując wartości rodzinne, spójność społeczną i pokój, zapewniając jednocześnie poczucie tożsamości kulturowej.
Komitet podkreślił również, że Festiwal ucieleśnia harmonię między człowiekiem a naturą i przyczynia się do zrównoważonego rozwoju w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo żywnościowe i edukacja. Odgrywa również kluczową rolę w podnoszeniu świadomości ekologicznej.
Do tej pory na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO w Chinach znajdują się 44 pozycje, co daje Chinom pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby. (W.W.)