Artykuł partnerski
19 lipca Wang Yi – członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh i dyrektor Biura Komisji Spraw Zagranicznych KC KPCh spotkał się w Pekinie z byłym sekretarzem stanu USA – Henrym Kissingerem.
Wang Yi powiedział, że dr Kissinger wniósł historyczny wkład w „przełamanie lodów” i rozwój stosunków chińsko-amerykańskich i odegrał niezastąpioną rolę w zwiększaniu wzajemnego zrozumienia między oboma krajami. Chiny pielęgnują przyjaźń ze swoimi starymi przyjaciółmi. Polityka Chin wobec Stanów Zjednoczonych jest stała i zasadniczo opiera się na zasadach wzajemnego szacunku, pokojowego współistnienia i współpracy dla osiągnięcia wzajemnych korzyści zaproponowanych przez przewodniczącego Chin Xi Jinpinga. Rozwój Chin ma silną endogeniczną siłę napędową i nieuniknioną logikę historyczną. Niemożliwe są próby transformacji Chin, niemożliwe jest także powstrzymanie rozwoju Chin.
Wang Yi wyjaśnił stanowisko Chin w kwestii regionu Tajwanu, podkreślając, że „jedne Chiny” są najbardziej fundamentalnym status quo, a „niepodległość Tajwanu” jest nie do pogodzenia z pokojem w Cieśninie Tajwańskiej. Zasada „jednych Chin”, określona w komunikacie szanghajskim, musi być ściśle przestrzegana. Jeśli strona amerykańska ma szczerą nadzieję na stabilność w Cieśninie Tajwańskiej, powinna jasno i otwarcie swoimi działaniami sprzeciwiać się „niepodległości Tajwanu”.
Henry Kissinger powiedział, że zarówno Stany Zjednoczone, jak i Chiny mają możliwość wpływania na świat, a utrzymywanie stabilnych stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Chinami wiąże się z pokojem, stabilnością i dobrobytem ludzi na całym świecie. Bez względu na to, jak trudne jest to zadanie, obie strony powinny traktować się jak równe i utrzymywać komunikację, a izolowanie drugiej strony jest niedopuszczalne. Amerykański mąż stanu powiedział, że zasada „jedne Chiny” to poważne zobowiązanie podjęte przez Stany Zjednoczone w komunikacie szanghajskim i wyraził przekonanie, że nie ulegnie ono zmianie ani nie zostanie zdradzone.
Podczas spotkania poruszono również takie kwestie jak konflikt na Ukrainie i rozwój sztucznej inteligencji.