Artykuł partnerski
Od 28 lipca do 8 sierpnia 2023 roku w Chengdu odbędzie się 31. Uniwersjada w Chengdu. Pierwszy raz miasto w zachodnich Chinach będzie gospodarzem światowego wydarzenia multisportowego. Chengu jest trzecim miastem gospodarzem Letniej Uniwersjady w Chinach kontynentalnych, po Pekinie w 2001 roku i Shenzhen w 2011 roku.
Tegoroczna Uniwersjada to w sumie 18 dużych wydarzeń, w tym lekkoatletyka, pływanie, koszykówka i siatkówka. Łącznie w zawodach zostanie przyznanych 269 złotych medali, z czego w lekkoatletyce i pływaniu odpowiednio 50 i 42 złote medale.
22 lipca oficjalnie otwarto Wioskę Sportowców Uniwersjady w Chengdu. Do Chengdu przybyły delegacje z różnych krajów i regionów. W Wiosce Uniwersjady będzie przebywać ponad 100 delegacji i prawie 8000 osób. Polska delegacja wysłała też drużynę złożoną ze 198 zawodników. Według Macieja Hartfila – wiceprezesa ds. Sportu Akademickiego Związku Sportowego ta polska drużyna to najsilniejszy skład w historii Uniwersjady. Zgodził się też na ekskluzywny wywiad dla China Media Group (CMG), a przed meczem przedstawił przygotowania i oczekiwania polskiej drużyny związane z Uniwersjadą w Chengdu.
CMG: Polska delegacja wysłała łącznie 198 zawodników na Uniwersjadę w Chengdu. Czy mogę zapytać, w jakich dyscyplinach polska drużyna liczy na medale lub dobre wyniki?
M.H.: Wysyłamy 198 zawodników i każdy z nich ma w założeniach walkę o medale. W tym roku postanowiliśmy naszej reprezentacji wysoko zawiesić poprzeczkę i oczekujemy walki o medale w każdym sporcie, w którym wysyłamy zawodników. Najwięcej w Chengdu będzie lekkoatletów i liczymy, że największy worek medali przywiozą właśnie oni.
CMG: Czy pan lub koledzy z reprezentacji Polski byliście już wcześniej na obiektach i w wioskach sportowców Uniwersjady w Chengdu? Jakie są pana wrażenia z przygotowań do przełożonej o dwa lata Uniwersjady w Chengdu?
M.H.: W Chengdu był szef naszego Działu Międzynarodowego odpowiedzialny za logistykę całego przedsięwzięcia, a ja podziwiałem niesamowite obiekty w folderze, który został przygotowany z okazji uniwersjady. Mimo, że jestem jednocześnie kanclerzem największej sportowej uczelni w Polsce, to z dozą dużej zazdrości patrzyłem na niesamowite obiekty, które powstały, ale te istniejące w Chengdu.
CMG: Jaki jest aktualny stan przygotowań polskiej delegacji, kiedy członkowie zespołu przybędą do Chengdu?
M.H.: Nasza delegacja jest już skompletowana, bilety zostały zakupione, wydaje się, że mamy wszystko dopięte na ostatni guzik i jesteśmy gotowi, by pojawić się w Chinach pod koniec czerwca. Niektórzy nasi zawodnicy kończą jeszcze starty w mistrzostwach Polski i prosto z tych zawodów udadzą się do Chengdu.
CMG: W jaki sposób AZS w Polsce wspiera młodych polskich sportowców w równoważeniu nauki ze sportem?
M.H.: AZS jest bardzo silnie zaangażowany w kreowanie i promowanie warunków do realizowania kariery dwutorowej przez studentów-sportowców w Polsce. Byliśmy jednym z inicjatorów i propagatorów znakomitego programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą Narodowa Reprezentacja Akademicka. To program, w ramach którego uczelnie otrzymują dodatkowe środki mające pokryć koszty indywidualnych zajęć prowadzących z zawodnikami objętymi programem. Cieszy się on coraz większą popularnością i coraz więcej wyczynowych sportowców myśli o równoległej karierze naukowej na uczelniach.
CMG: Czy polscy reprezentanci będą rywalizować z chińskimi zawodnikami w jakiejś dyscyplinie w Chengdu? Czy zna Pan poziom sportowy chińskich studentów i wie, w których dyscyplinach są najsilniejsi?
M.H.: Poziom sportowy zawodników na Uniwersjadzie zawsze jest dla nas zagadką, jednak fakt rywalizacji z chińskimi zawodnikami w roli gospodarzy jest gwarancją ich najwyższego poziomu i o medale z pewnością nie będzie łatwo. Chińska reprezentacja będzie w mojej ocenie najsilniejsza ze wszystkich.