Artykuł partnerski
W dniach 23–29 marca premier Dominiki Roosevelt Skerrit złożył oficjalną wizytę w Chinach i przy tej okazji zgodził się na udzielenie ekskluzywnego wywiadu dla CMG. Skerrit powiedział kiedyś: „Chiny to prawdziwy przyjaciel. Można im ufać nie tylko w dobrych czasach, ale też nigdy nie porzucają swoich przyjaciół w nieszczęściu”. Podczas swojej kadencji, jako premier Dominiki odwiedził Chiny 12 razy. Skerrit ma wiele do powiedzenia i głębokie przemyślenia na temat rozwoju Chin.
Powiedział, że rozwój Chin jest naprawdę niesamowity. „Gdybym miał użyć jednego słowa, aby to opisać, byłoby to słowo – niezwykłe. Wdrażanie przez Chiny swojej wizji, wdrażanie strategii i realizacja planów, a także ścisła samodyscyplina i pracowitość Chińczyków są niesamowite. Realizacja wizji modernizacji w stylu chińskim jest nie tylko znakomita, ale przynosi korzyści Chińczykom i wszystkim krajom, w tym Dominice”.
Jako przywódca małego wyspiarskiego kraju rozwijającego się, Skerrit wzywa do globalnego zarządzania klimatem.
„Zarówno Dominika, jak i Chiny uważają, że aby zaradzić zmianom klimatycznym, potrzebne są bardziej zdecydowane działania. Dominika otrzymała z Chin silne wsparcie we wzmacnianiu zdolności przystosowania się do zmian klimatycznych i poprawie swojej odporności na klęski żywiołowe”.
„Promujemy wykorzystanie zasobów geotermalnych. Tak naprawdę chcemy, aby do 2026 r. 80% energii Dominiki pochodziło ze źródeł odnawialnych, w tym źródeł wodnych i geotermalnych, a do 2030 r. 100% energii wykorzystywanej w Dominice według planów powinna pochodzić z energii odnawialnej. Zdajemy sobie sprawę, że odejście od wykorzystania i uzależnienia się w sprawie paliw kopalnych jest bardzo ważne. Myślę, że jeśli inne kraje będą mogły pójść w ślady Chin i promować taka sama politykę, jaką prowadzi chiński rząd, dotyczącą energii odnawialnych, będą mogły zmniejszyć emisję dwutlenku węgla” – powiedział Skerrit.
Jeśli chodzi o rolę Chin na Karaibach, Skerrit stwierdził, że niektóre kraje nie rozumieją działań Chin. „Kiedy Chiny wchodzą w interakcję z naszymi krajami, czyli krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów, rozmawiają o rozwoju gospodarczym i postępie społecznym, o tym, jak pomóc nam osiągnąć niezależność gospodarczą, jak pomóc nam chronić naszą suwerenność oraz zapewniają nam bezwarunkową pomoc i preferencyjne pożyczki. To jest to czego chcemy i naprawdę pomaga to krajom Ameryki Łacińskiej i Karaibów zachować integralność terytorialną, osiągnąć niezależność gospodarczą i chronić suwerenność”.