Artykuł partnerski
Przewodniczący Chin – Xi Jinping wygłosił przemówienie na 23. posiedzeniu Rady Szefów Państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) w Pekinie.
Xi zwrócił uwagę, że dzisiejszy świat jest pełen zawirowań i zmian, a ludzkość stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami. „Jedność czy podział? Pokój czy konflikt? Współpraca czy konfrontacja? Są to pytania naszych czasów. Moja odpowiedź brzmi: dążenie ludzi ze wszystkich krajów do lepszego życia to trend czasów pokoju, rozwoju, wzajemnie korzystnej współpracy, który jest nie do powstrzymania”– powiedział przewodniczący Chin.
Xi podkreślił potrzebę wzmocnienia strategicznej komunikacji i współpracy, opowiadania się za dialogiem w celu zniwelowania rozbieżności, współpracą w celu przewyższenia konkurencji. Należy skutecznie szanować wzajemne podstawowe interesy i główne obawy oraz zdecydowanie wspierać się nawzajem w dążeniu do rozwoju i umocnienia. Należy brać pod uwagę ogólne i długoterminowe interesy regionu, niezależnie i samodzielnie kreować politykę zagraniczną i trzymać we własnych rękach przyszły rozwój i postęp swojego kraju.
Xi zauważył, że osiągnięcie długoterminowej stabilności jest wspólnym obowiązkiem krajów regionu. Chiny są gotowe razem ze wszystkimi stronami wdrożyć Globalną Inicjatywę Bezpieczeństwa, podążać we właściwym kierunku globalizacji gospodarczej, sprzeciwiać się protekcjonizmowi, jednostronnym sankcjom, uogólnić koncepcję bezpieczeństwa narodowego, sprzeciwiać się „budowaniu murów i barier ” oraz „oddzielaniu się i przerywaniu łańcuchów” oraz starać się o rozszerzenie wzajemnie korzystnej współpracy tak, aby owoce rozwoju mogły przynieść korzyści wszystkim ludziom w większym zakresie i w bardziej sprawiedliwy sposób.
Xi wskazał na konieczność wzmocnienia połączeń wysokiej jakości przy realizacji inicjatywy „Pasa i Szlaku” ze strategiami rozwoju i inicjatywami współpracy regionalnej innych krajów, głęboką promocję liberalizacji i ułatwienia dla handlu i inwestycji, przyspieszenie budowy infrastruktury portowej i regionalnych międzynarodowych korytarzy logistycznych oraz zapewnienie stabilności i płynności regionalnego łańcucha przemysłu i łańcucha dostaw. W tym roku przypada 10. rocznica zaproponowanej przez niego inicjatywy „Pasa i Szlaku”. Chiny będą gospodarzem trzeciej edycji Forum na Szczycie Współpracy Międzynarodowej w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku, do udziału w którym zaproszono wszystkie strony, aby wspólnie torować szerszą i dalszą drogę do tworzenia lepszego świata.
Xi podkreślił, że harmonijny rozwój różnorodnych cywilizacji jest wspaniałą wizją narodów państw w regionie. „Zapraszamy wszystkie strony do wdrożenia Globalnej Inicjatywy Cywilizacyjnej, promowania tolerancyjnego współistnienia różnych cywilizacji w celu wspierania wzajemnego zrozumienia między narodami”- dodał.
Xi podkreślił, że uczciwość i sprawiedliwość są jednomyślnym dążeniem krajów regionu. „Powinniśmy promować wspólne wartości całej ludzkości, zdecydowanie chronić system międzynarodowy z ONZ jako centrum i porządek międzynarodowy oparty na prawie międzynarodowym, przeciwstawiać się hegemonizmowi i polityce siły, promować rozwój globalnego zarządzania w bardziej sprawiedliwym i rozsądnym kierunku oraz promować modernizację działając wspólnie na rzecz nieustannego promowania uczciwych praw, równych szans i uczciwych zasad.
Przywódcy uczestniczący w spotkaniu pozytywnie ocenili niezwykłe sukcesy osiągnięte w przez Szanghajskiej Organizacji Współpracy, z zadowoleniem przyjęli formalne przystąpienie Iranu do rodziny SCO i oczekują jak najszybszego zakończenia procedury przystąpienia Białorusi do SCO.
Przywódcy państw członkowskich podpisali i wydali Deklarację Rady Szefów Państw Członkowskich SCO z New Delhi, a także wspólnie ogłosili oświadczenie o współpracy w zwalczaniu radykalizacji, oświadczenie o współpracy w dziedzinie transformacji cyfrowej, zatwierdzili szereg rezolucji w sprawie przyznania Iranowi statusu członka Szanghajskiej Organizacji Współpracy, podpisania memorandum w sprawie zobowiązań Białorusi do przystąpienia do SCO oraz w sprawie strategii rozwoju gospodarczego Szanghajskiej Organizacji Współpracy do 2030 roku.
Na posiedzeniu podjęto decyzję, że rotacyjne przewodnictwo w SCO na lata 2023–2024 przejmie Kazachstan.
Szanghajska Organizacja Współpracy (SCO) została założona w 2001 r. Należy do niej dziewięć państw: Chiny, Kazachstan, Kirgistan, Rosja, Tadżykistan, Uzbekistan, Indie, Pakistan i od 4 lipca 2023 r. także Iran. O członkostwo ubiega się jeszcze Białoruś. Ponadto organizacja zrzesza inne kraje – 4 obserwatorów i 14 dialogów partneru.