„Intuicja. Nazywana szóstym zmysłem, niekiedy zaliczana nawet do zdolności nadnaturalnych. Autorka udowadnia jednak, że można ją badać. Wszystko co się dzieje poza świadomością, wpływa na nasze decyzje.
W jaki sposób więc intuicja się z nami komunikuje? A jak współpracuje ze świadomością? – bo to, że współpracuje, to pewne. Dlaczego zatem tak trudno jej zaufać? Autorka opisuje wielowymiarowość intuicji; zastanawia się, w jakich sytuacjach trafnie nam podpowiada, a kiedy prowadzi na manowce; a przede wszystkim od czego to zależy? Najnowsze odkrycia naukowe w obszarze intuicji, podparte są historiami z życia codziennego. Dowiecie się na przykład jak analitycy z wydziału kryminalnego policji wykorzystują intuicję do rozwiązywania trudnych spraw kryminalnych oraz jak przeczucie najlepszych lekarzy ratuje życie pacjentom,a także jak intuicja może nas zawodzić w świecie finansowym”.
Tyle o książce Matyldy Gerber mówi na wstępie wydawnictwo „Zwierciadło”. Jej „Intuicja” nie jest filozoficznym traktatem o tym zjawisku, nie jest próbą szukania jego praźródeł sięgających początków człowieka, czasem pojmowanych mistycznie jak natchnienie. Te kwestie zostawia Gerber być może niektórym autorom z obfitej listy polecanych książek poświęconych intuicji, choć zaczyna anegdotycznie od słynnego odkrycia Archimedesa. Sama podchodzi do zagadnienia intuicji pragmatycznie, przez pryzmat zainteresowań przedsiębiorczością w branży IT, medycyną, managementem, sferą finansów, intuicją ekspercką, relacjami intuicji ze świadomością. Toteż mało w tej książce o intuicji potocznej, związanej ze światem osobistych ludzkich doświadczeń, n.p. uczuciowych czy estetycznych.
W swoich badaniach nad intuicją koncentrowała się Matylda Gerber na badaniach grup zawodowych, n.p. konsultantów firm rekrutacyjnych, finansistów, różnego rodzaju ekspertów, etc. Jej książka to raczej rzecz o intuicji użytkowej niż klasycznie życiowej, intymnej. Nie mniej warto zapoznać się i z tym aspektem fenomenu intuicji.