Wystawa „Maszyna wpływu” prezentuje wyniki badań dotyczących funkcjonowania Centrów Sztuki Współczesnej Sorosa (SCCA), które działały w dwudziestu stolicach Europy Wschodniej w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Ekspozycję można oglądać do 6 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Większość artystów i artystek uczestniczących w wystawie pochodzi z krajów, w których działały SCCA, i ma na swym koncie udział w najważniejszych światowych biennale. Reprezentują oni szerokie spektrum postaw politycznych, co podkreśla siłę dialogu i wzajemne zrozumienie, zgodne z ideami społeczeństwa otwartego. Wśród eksponatów znalazło się wiele ikonicznych prac z historii SCCA, takich jak Bruce Lee z Mostaru Ivana Filojicia, rzeźba oznaczająca zmianę paradygmatu kultury pomnikowej, jej odejście od toksycznej tradycji i otwarcie na nowe, emancypacyjne języki poprzez nowy rynek symboli.
„Wystawa została podzielona na antropologicznie ujęte wątki takie jak neoliberalizm, prekarność awangardy, identytarianizm, media taktyczne. Te tematy wszechstronnie prowadzą nas przez zgiełk tego czasu przemian i charakterystyczną dla niego produkcję kulturalną, dostarczając nam wiedzy o tym, co to oznacza dla naszego rozumienia sztuki dzisiaj.” – recenzuje aktitist.pl.
Sami organizatorzy tak opisują ekspozycję: „Opowiedzenie tej historii właśnie dzisiaj pozwala nam na przeprowadzenie niezbędnej analizy nowego typu zachowań oraz ujrzenie sztuki współczesnej zarówno jako narzędzia propagandy, jak i uniwersalnej broni. Maszyna wpływu to celebracja działań awangardy.”
pau/pap