Miłośnicy genialnego kompozytora będą zapewne usatysfakcjonowani. Czeka ich spotkanie z wielką muzyką w wykonaniu świetnych artystów.
Wbrew obawom części melomanów, zmiany wprowadzane w Warszawskiej Operze Kameralnej przez jej nową dyrektorkę Alicję Węgorzewska, nie odbiją się negatywnie na corocznym, 27 już Festiwalu Mozartowskim, który trwać będzie od 12 czerwca do 15 lipca. Wygląda na to, że w tym roku będzie to nawet Festiwal o większym rozmachu, i bardziej wychodzący ku publiczności, niż wiele z dotychczasowych.
Próbkę możliwości artystów WOK mieliśmy już podczas niedawnej Nocy Muzeów, 20 maja, kiedy to opera otworzyła podwoje dla miłośników Mozarta. Zaczęło się właściwie od popołudnia muzeów, bo już od godz. 16 trwały spektakle muzyczne dla dzieci, oparte na „Czarodziejskim Flecie”. Wieczór wypełniła zaś seria koncertów z muzyką i ariami Mozarta. Warszawską Operą Kameralną odwiedziło wtedy prawie 5000 osób, ale liczba widzów Festiwalu Mozartowskiego będzie oczywiście wielokrotnie wyższa.
W tym roku zaprezentowane zostaną najpopularniejsze opery Mozarta: „Don Giovanni” (wykonanie koncertowe z udziałem barytona Artura Rucińskiego, występującego w najważniejszych teatrach operowych świata, z MET i La Scalą na czele), „Così fan tutte” (po raz pierwszy w historii Festiwalu wykonane z udziałem orkiestry grającej na instrumentach historycznych), „Uprowadzenie z seraju” (wersja marionetkowa dla dzieci), „Czarodziejski flet” (z udziałem basa Rafała Siwka, śpiewającego m.in. w La Scali i moskiewskim Teatrze Bolszoj), Wesele Figara.
Widzowie będą też mieli okazję wysłuchać innych wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych Mozarta: Requiem i Mszy c-moll. W programie Festiwalu jest również koncert wybitnej fińskiej skrzypaczki Sirkki Liisy Kaakinen, recital Olgi Pasiecznik przy akompaniamencie fortepianowym jej siostry Natalii. Ostatniego dnia Festiwalu odbędzie się zaś uroczysta gala operowa z udziałem gwiazd, pod dyrekcją Friedricha Haidera.
Wracamy do korzeni formuły Festiwalu i prezentujemy naszym widzom przegląd najwybitniejszych dzieł, z udziałem światowej klasy wykonawców, które zapewnią widowisko na najwyższym poziomie – mówi Alicja Węgorzewska.
Festiwal Mozartowski po raz pierwszy odbył się w 1991 r., z okazji przypadającej wówczas 200. rocznicy śmierci genialnego kompozytora. Twórcą tej imprezy jest wieloletni dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski, który zmarł w kwietniu bieżącego roku.